A megállapodásban kinyilvánították, hogy a magyar operajátszást a két önálló intézmény képviseli a világon, a magyar operatörténet kezdetei pedig Kolozsvárhoz kötődnek, ahol 213 éve megszakítás nélkül játszanak operát.
A két opera vendégjátékokkal szélesíti a repertoárt, illetve kölcsönös koncertlehetőséget biztosít a zenekaroknak. Megnyitják egymás számára az intézmények archívumait, történeti gyűjteményeit és a kottatárakat. Ezzel lehetővé teszik az egységes szemléletű magyar operatörténeti kutatást, valamint a forrásanyagok gondozását és sajtó alá rendezését.
A megállapodás szerint a fiatal határon túli tehetségek gondozására operastúdiót nyitnak, debütálási lehetőséget és mesterkurzusokat szerveznek.
Kesselyák Gergely, az Operaház január 1-jével kinevezett új főzeneigazgatója elmondta: a megállapodásban nem esik szó pénzről, valójában azt a szándékot rögzíti, hogy a két intézmény "összetolja" azt, amije van, hogy mindenki jól járjon.
Budapesti részről Hegyi Árpád Jutocsa, a Kolozsvári dalszínház részéről Simon Gábor írta alá a kölcsönös előnyöket biztosító dokumentumot.