Nyitókép: ronstik/Getty Images

Olaszországban kötelezővé vált az alkoholzár

Infostart
2025. július 4. 06:49
Akit egyszer már elítéltek ittas vezetésért, annak onnantól kezdve minden alkalommal fújnia kell, ha autózni szeretne.

Hatályba lépett Olaszországban az a rendelet, amely kötelezővé teszi az alkoholzár használatát azok számára, akiket korábban jogerősen elítéltek ittas vezetés miatt - írja a Corriere della Sera híradása nyomán a hvg.hu.

Ráadásul az érintetteknek saját költségükön kell beszerelteti a készüléket a járművükbe - ez körülbelül 2000 eurót jelent. Az eszköz lényege, hogy

letiltja a motort, ha a sofőr kilélegzett levegője alkoholt tartalmaz, így az ezzel felszerelt jármű csak és kizárólag nulla véralkoholszinttel vezethető.

A kötelezettség időtartama a mért véralkoholszinttől függ: 0,8 g/l felett két évig, 1,5 g/l felett három évig szükséges az eszköz használata a jogosítvány-felfüggesztés után.

Ha a családban csak egy autó van, akkor is minden családtagnak használnia kell az alkoholzárat vezetés előtt, ami azért is érdekes, mert ők nem voltak elítélve ittas vezetésért, holott 05 g/l-es véralkohol határig vezethetnének.

A szabályozás szerint, aki elmulasztja az alkoholzár felszerelését, 158-638 euró közötti pénzbírságra és akár hat hónapos jogosítvány-felfüggesztésre is számíthat. Ha valaki manipulálja a készüléket, a bírság duplázódik, újabb ittas vezetéssel való lebukás esetén pedig további egyharmadával emelkedik.

Az alkoholzárat kizárólag hivatalos szerelők telepíthetik, akik kötelesek plombát elhelyezni az eszközön, és gondoskodni annak manipulálás elleni védelméről.