Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Svájc új európai háborúra készül

Infostart
2025. május 27. 13:40
A svájci védelmi miniszter szerint az alpesi ország biztonsága nagyobb veszélyben van, mint évek óta bármikor. Sajtóhírek szerint Vlagyimir Putyintól retteg Svájc.

Vannak arra utaló jelek, hogy Oroszország egy nagyobb háborúra készül – jelentette ki Martin Pfister svájci védelmi miniszter. A 61 éves politikus szerint a legveszélyesebb forgatókönyvre kell felkészülni, ezért fokozni kell a fegyverkezést.

A tárcavezető arról is beszélt, hogy az alpesi ország biztonsága nagyobb veszélyben van, mint évek óta bármikor - írja a Világgazdaság. A miniszter úgy vélekedett, hogyha Bern felkészíti a hadsereget egy esetleges háborúra, akkor a támadó megrettenhet és végül nem tör ki a konfliktus.

Pfister figyelmeztetett, hogy felszerelés és emberi erőforrás tekintetébe tekintetében nagy hiányosságok vannak a haderőben. A politikus szerint biztosítani kell, hogy a következő években elegendő katonával, tisztekkel és altisztekkel rendelkezzen a svájci hadsereg.

A hagyományosan semleges Svájc az ukrajnai háborút követően elkezdte korszerűsíteni a védelmi rendszereit, vadászgépeket és rakétarendszereket vásárolt, valamint új adatközpontokat épített, hogy kevésbé legyen sebezhető a kibertámadásokkal szemben.

A drága fejlesztések miatt fog több mint a kétszeresére emelkedni a hiány, a katonai beruházásokra fordított kiadások pedig 2024 és 2028 között várhatóan évente átlagosan 5,4 százalékkal fognak nőni, ami magasabb, mint a költségvetés más részeinek, például az oktatásnak és a szociális jólétnek a bővülése.