Az Egyesült Államok és Ukrajna képviselői pénteken ültek tárgyalóasztalhoz, hogy megvitassák az Egyesült Államok új javaslatát az ukrán ásványkincsek hasznosítására vonatkozóan, de az áttörés esélyei csekélyek, mivel "ellenséges légkörben" zajlott a találkozó – írta a Reuters egy, az ügyet jól ismerő forrás alapján. A washingtoni tárgyalások feszültségeit a Trump-adminisztráció legújabb javaslatának tervezete okozta, amely az eredeti verziónál sokkal átfogóbb, és Kijev számára elfogadhatatlan pontokat tartalmaz – idézte az összeállítást a hirado.hu.
A Trump-kormányzat múlt hónapban benyújtott "maximalista" tervezete szerint az Egyesült Államok előjogokat kapna Ukrajna ásványi nyersanyag-készleteinek kiaknázására, és megkövetelné, hogy Kijev az állami és magánvállalatok által kitermelt természeti erőforrásokból származó bevételeket egy közös befektetési alapba helyezze. A javasolt megállapodás azonban nem nyújtana biztonsági garanciákat Ukrajnának, holott ez az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij egyik legfontosabb prioritása az orosz erők elleni harcban.
A Pénzügyminisztérium szóvivője annyit erősített meg, hogy valóban megbeszéléseket tartottak, amelyeket "technikai jellegűnek" nevezett.
Ezen kívül a Reuters forrása szerint a dokumentum legfrissebb szövegtervezetében egy váratlan követeléssel is előálltak az amerikaiak: ez arról szólna, hogy
az amerikai kormány Nemzetközi Fejlesztési Pénzügyi Társasága vegye át az irányítást egy, az orosz Gazprom energiaóriás által üzemeltetett földgázvezeték felett,
amely Ukrajnán keresztül szállít gázt Európába.
A The Guardian szerint ezzel az Urengoj–Pomari–Ungvár gázvezetékre utalhattak – arra, amelyen keresztül Magyarország felé is érkezett földgáz 2024 végéig.