Nyitókép: MTI/EPA/Atef Szafadi

Stratégiai jelentőségű területről döntött az izraeli kormány, Benjamin Netanjahu is megszólalt

Infostart / MTI
2024. december 15. 18:47
Izrael megkétszerezi a Golán-fennsíkon élők számát a vasárnapi kormányülésen elfogadott tervek szerint.

Az izraeli kormány vasárnap jóváhagyta a Golán-fennsíkon lévő izraeli települések bővítésének tervét, melynek célja a Golán-fennsíkon élő izraeli lakosság megduplázása.

"A Golán-fennsík megerősítése Izraelt erősíti, és ez jelenleg különösen fontos. Továbbra is ragaszkodunk hozzá, hogy felvirágoztassuk és megtelepedjünk rajta" - közölte Benjamin Netanjahu miniszterelnök a döntésről.

Jelenleg mintegy ötvenezren élnek a fennsík Szíriától 1967-ben elfoglalt nyugati felén, a lakosság közel fele négy drúz faluban található.

Bassár al-Aszad bukása után Izrael elfoglalta a demarkációs vonalon kialakított ütközőzóna térségét, amely az 1974-es tűzszüneti megállapodás értelmében az ENSZ felügyelete alatt állt.

A mintegy hatvan kilométer hosszú és huszonöt kilométer széles terület stratégiai jelentőségű, mert elfoglalásáig, 1967-ig erről a magasabban fekvő vidékről rendszeresen lőtték a szíriai erők az alacsonyabban fekvő izraeli falvakat, kibucokat és mosávokat.

Ezen települések kérésére foglalta el az izraeli hadsereg a szóban forgó területet az 1967-es hatnapos háború utolsó napjaiban, majd 1981-ben az izraeli parlament, a kneszet megszavazta annektálását, s az el nem menekült drúz nemzetiségű lakosságnak felajánlották az izraeli állampolgárságot.

Izraelhez csatolását a nemzetközi közösség nem ismerte el, az ott felépített civil településeket törvénytelennek tekintik, s Szíria izraeli megszállás alatt álló területének minősítik.

Donald Trump volt és jövendő amerikai elnök 2019 márciusában hivatalosan is elismerte Izrael területének a Golán-fennsíkot, s ezt a döntését Joe Biden sem változtatta meg.

Izrael kormányai az elmúlt évtizedekben ösztönözték és népszerűsítették az izraeli lakosságot, hogy költözzön a Golán-fennsíkra, azonban a gazdasági központoktól fennálló távolsága miatt ezek a kísérletek rendre kudarcot vallottak. Legutóbb, a Lapid-Benett kormány idején Naftali Benett akkori miniszterelnök jelentette ki, hogy meg kell duplázni a fennsíkon élők számát.

A Golán-fennsíknak jelentős mértékben az idegenforgalmon alapuló gazdasági helyzete azonban a tavaly október 7-én kitört háború nyomán sokat romlott, mert szinte teljesen megszűnt mind a nemzetközi, mind a belföldi turizmus.

(A nyitóképen: Izraeliek fürdőznek egy meleg vízű forrásban Merom Golan település közelében az izraeli-szíriai határon, a Golán-fennsíkon 2024. december 6-án. Merom Golan települést kibucként hozták létre, miután 1967-ben Izrael elfoglalta a területet a hatnapos háborúban.)