A kínai-európai együttműködés egész új dimenzióba kerülhetne a keleti és a nyugati fizetési rendszerek harmonizációjával, ami magyar közreműködéssel jöhet létre - jelentette be Szijjártó Péter kedden Pekingben. A külgazdasági és külügyminiszter arról számolt be Facebook-bejegyzésében, hogy
a magyar Cardnet és a kínai Macau Pass megállapodást írt alá a kínai és az európai fizetési és elszámolási rendszereket összekötő fizetési platform létrehozásáról.
"Nagy dolog, hogy ez a mérföldkő minden bizonnyal magyar közreműködéssel, magyar technológiával jöhet létre" - tette hozzá.
Szijjártó Péter ezt követően rámutatott, hogy egyre több kínai turista érkezik Magyarországra, ugyanis mára heti huszonegy járat indul a kínai nagyvárosokból Budapestre, másrészt nagyon sok magyar él a vízummentes beutazás lehetőségével a kelet-ázsiai országban.
"Tehát mindkét irányban nőtt a turizmus. És hiszem, hogy ha létrejön egy közös fizetési platform, akkor még vonzóbb lesz egymás országaiba utazni" - fogalmazott.
Ezért ismét fontos mérföldkőnek nevezte a Cardnet és a Macau Pass közötti megállapodást, amelynek nyomán a jövőben mind a magyar, mind a kínai állampolgárok sokkal könnyebben fizethetnek a másik országban.
"Ezért én a turizmus további növekedésére számítok Kína és Magyarország között" - jegyezte meg.
A Cardnet keddi közleménye szerint a digitális fizetési infrastruktúrákat közös platformon kiszolgáló technológia, a BRIDGE (Bilateral Retail Interoperability Digital Gateway Ecosystem) zökkenőmentesen kapcsolja össze az ázsiai mobilfizetési rendszereket az európai érintésmentes fizetési hálózatokkal. Egyszerűsíti és gyorsítja a határokon átnyúló tranzakciókat, valós idejű valutaváltást tesz lehetővé, megfelel a legszigorúbb pénzügyi, adatvédelmi és biztonsági szabványoknak. Kóka János, a Cardnet Group igazgatója úgy véli, az együttműködés Magyarországot kulcsfontosságú digitális átkapcsoló-állomássá teheti a kínai és az európai ügyfelek egymás országában bonyolított fizetési tranzakciói számára.
Sun Ho, a Macau Pass elnök-vezérigazgatója a megállapodás kapcsán kijelentette, hogy a BRIDGE megalapozza az összekapcsolt globális digitális fizetési ökoszisztéma alapjait. A felek abban bíznak, hogy projekt segítségével teljes mértékben kiaknázhatják Makaó egyedülálló helyzetét, amely "Kínához kötődik, de a világhoz kapcsolódik". A BRIDGE új lendületet adhat a globális digitalizációs folyamatnak, és fizetési hídként kötheti össze Kínát a világgal. A kezdeményezést támogatja Makaó kormánya is, amely a beruházásaival ugyancsak hozzájárul a modern pénzügyi szektor fejlesztéséhez - tették hozzá.