Az orosz–ukrán háborúban az oroszok oldalán bevetésre szánt észak-koreai katonák videófelvételek és hírszerzési források szerint tizenévesek vagy 20-as éveik elején járnak, kiképzésük elején vannak, továbbá az egész országra jellemző alultápláltság jelei mutatkoznak rajtuk – írja a Portfolio a The Wall Street Journal cikkére hivatkozva.
Az ukrajnai és kurszki frontra küldendő észak-koreai katonák a különleges erőkhöz tartoznak, akiket arra képeztek ki, hogy merényleteket hajtsanak végre és tönkretegyék az infrastruktúrát a hegyes-völgyes Dél-Koreában, nem pedig, hogy az ukrán síkvidéken lövészárok-hadviselést folytassanak. Az észak-koreai katonák most hagyják el először hazájukat, és nagyon rossz a felszereltségük.
Puszta ágyútöltelék zsoldosok – mondta Kim Jongh Jon dél-koreai védelmi miniszter.
Egy korábbi dél-koreai védelmi tisztviselő szerint Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor a „feláldozhatónak” tartott személyek küldésével tesztelné a nemzetközi reakciókat, illetve a Kreml reakcióját, és kikövezné az utat a tapasztaltabb katonák számára.
Az ukrajnai és más országok hírszerzése is megerősítette, hogy észak-koreai katonák már megjelentek Oroszország Kurszki területén, melynek egy része augusztus eleje óta ukrán megszállás alatt áll. Egy elemző szerint az alakulatoknak a régióba küldésével azt akarják üzenni, hogy védelmi intézkedésről van szó, és Phenjan így azt állíthatja, hogy csak szövetségesének segít helyreállítani a saját területe feletti ellenőrzést.
A dél-koreai hírszerzés vezetője szerint az Oroszországba küldött észak-koreai katonák családjait már elkülönítették, és tömegesen ismeretlen helyre költöztették.
Dél-koreai becslések szerint decemberig mintegy 10 ezer katonát vezényelhetnek át Oroszországba. Ennyi katona aligha fog érdemi változást hozni a háború menetében, de ideiglenesen enyhíti az orosz haderő létszámhiányát.
A kontingens elég kicsi ahhoz, hogy az észak-koreai diktátornak ne kelljen különösebb elégedetlenséggel szembenézni akkor sem, ha rosszul sülne el a dolog.
Bár Kim Dzsong Un szeret úgy beszélni a hadseregéről, mint a világ legerősebbjéről, észak-koreai katonák az 1950 és 1953 közötti koreai háború óta nem vettek részt nagyobb fegyveres konfliktusban. Az Oroszországba küldött katonák a dél-koreai hírszerzés szerint hamis személyazonosságot és orosz egyenruhát kapnak.