Nyitókép: Unsplash.com

Új szinten a nemzetközi utazásokra vonatkozó kínai korlátozások

Infostart
2024. október 7. 17:02
A kínai hatóságok azt követelik, hogy egyre több tanár és más közalkalmazott adja le útlevelét, miközben Hszi Csin-ping elnök egyre szorosabbra fűzi a társadalom ellenőrzését – számol be a hírről a Financial Times.

Az útlevélgyűjtési akció, amelyet az úgynevezett „személyes külföldre utazás irányítása” keretében hajtanak végre, lehetővé teszi a helyi kormányzati tisztviselők számára, hogy ellenőrizzék és felügyeljék, ki, milyen gyakran és hová utazhat külföldre.

A kínai közszféra több mint egy tucatnyi dolgozójával készített interjúk és fél tucat város oktatási hivatalának közleményei azt mutatják, a nemzetközi utazásokra vonatkozó korlátozásokat tavaly óta jelentősen kiterjesztették az iskolák, egyetemek, helyi önkormányzatok és állami tulajdonú csoportok alkalmazottjaira – idézi a brit napilap cikkét a Portfolio.

„Minden tanárnak és közalkalmazottnak azt mondták, adják le az útlevelüket… Ha külföldre akarunk utazni, a városi oktatási hivatalhoz kell fordulnunk, de nem hiszem, hogy ezt jóváhagynák” – nyilatkozta több, a neve elhallgatását kérő tanár. Egy honani tanító a következőket posztolta egy közösségi oldalra: „Angol szakos voltam, életem álma, hogy angol nyelvű országba látogassak, de úgy érzem, hogy ez most semmivé foszlik.”

A jelek szerint az útlevélgyűjtés alapja a 2003-as nemzeti szabályozás, amely a kulcsfontosságú alkalmazottak, például a közép- és magas rangú tisztviselők utazásának korlátozására szolgáló rendszert hozott létre, és lehetővé tette a helyi hatóságok számára, hogy szabályokat állapítsanak meg az összes állami alkalmazott nemzetközi utazására vonatkozóan.

A Kínában uralkodó kommunista párt régóta kiemelten kezeli a diákok lojalitására való nevelést, és a tanárok politikai nevelése központi szerepet szán ezeknek az erőfeszítéseknek – idézi a Portfolio, emlékezetve: Kína korábban már a pénzügyi szektorban is végrehajtott hasonló akciót.