Nyitókép: MTI/AP

Népszavazást tartanak egy atomerőműről

Infostart / MTI
2024. október 6. 11:41
Kazahsztánban vasárnap népszavazást tartanak az ország első atomerőművének megépítéséről az energiatermelés többségét adó szénerőművek kiváltása érdekében.

A 20 milliós közép-ázsiai ország a világ egyik legnagyobb urántermelője és jelentős földgázkészletekkel rendelkezik. Elektromosenergia-szükségletét azonban nagyrészt szénerőművekre támaszkodva fedezi, néhány vízerőmű és a növekvő megújulóenergia-ágazat termelésével kiegészítve.

Mindemellett az ország villamosenergia-importra is kényszerül, főként Oroszországból, mivel a jórészt elöregedett erőmű infrastruktúrája nehezen tud lépést tartani a növekvő kereslettel.

Kaszim-Zsomart Tokajev kormánya az atomenergia-termelést tekinti a logikus választásnak a megbízható energiaellátás biztosításához a megújuló energiaforrások, például a nap- és szélenergia mellett.

A tervvel szemben azonban erős ellenérzések tapasztalhatók a közvélemény körében, elsősorban a szovjet nukleáris kísérletek öröksége miatt. Az ország több száz szovjet atomfegyver-kísérlet helyszíne volt. A kormány ezért népszavazásra bocsátja az atomerőmű építésének a tervét.

"Ahhoz, hogy ne maradjunk a globális fejlődés kispadján, ki kell használnunk versenyelőnyeinket" - mondta Tokajev pár nappal a vasárnapi népszavazás előtt.

A terv bírálói szerint az elektromosáram-termelés növelését gázüzemű erőművekkel is el lehetne érni, amelyek - bár még mindig fosszilis tüzelőanyagot használnak - sokkal kevésbé szennyezik a környezetet mint a szénerőművek, és kevesebb kockázattal járnak.

"Nem szabad mindig hátrafelé tekintgetni, csak a rossz dolgokra emlékezni, és panaszkodni"

- mondta Tokajev. "Előre kell lépnünk és optimistának kell lennünk, különben veszíteni fogunk a haladásért folytatott globális versenyben."