Nyitókép: MTI/AP/Japán védelmi minisztérium

Japán nem hagyta szó nélkül a kínai kémrepülőgépes esetet

Infostart / MTI
2024. augusztus 27. 11:52
Japán "teljességgel elfogadhatatlannak" nevezte, hogy egy kínai kémrepülőgép megsértette légterét.

Japán példátlannak nevezte kedden egy kínai katonai repülőgépnek a japán légtérbe való behatolását, amelyet "teljességgel elfogadhatatlannak" nevezett szuverenitására és biztonságára nézve. Ez volt a kínai hadsereg általi első légtérsértés, amelyet a japán hatóságok is megerősítettek.

"Továbbra is rendületlenül kitartunk szárazföldünk, tengerünk és légterünk védelme mellett, és kiállunk azért, amit ki kell mondanunk" - hangoztatta Minoru Kihara japán nemzetvédelmi miniszter a japán légtér megsértése ügyében egy keddi sajtótájékoztatón. Hajasi Josimasza kormányszóvivő arra hívta fel a figyelmet, hogy a kínai hadsereg "láthatóan kiterjeszti és fokozza" a Japán körüli műveleteit, amelyeket Tokió továbbra is "szoros érdeklődéssel" követ.

A japán védelmi tárca szerint egy Y-9 típusú kínai felderítőgép hétfőn két percig behatolt a japán légtérbe, mikor délelőtt 11:29-kor átrepült a Dandzso-szigetek fölött a Dél-kínai-tengeren, a délnyugat-japán Nagaszaki prefektúrában. A japán légvédelmi erők a behatolást követően azonnal vadászrepülőket indítottak a kínai felderítőgép után.

Japán diplomáciai és nemzetbiztonsági okokból nem tért ki Kína lehetséges indítékaira vagy céljára a behatolással kapcsolatban, de Hajasi Josimasza kormányszóvivő elmondása szerint Japán már közvetítette Kínának "rendkívül súlyos tiltakozását", továbbá arra szólította fel a pekingi vezetést, hogy tegyenek lépéseket a hasonló incidensek megelőzésére a jövőben.

A hétfői incidens volt az első olyan behatolás a japán légtérbe a kínai légierő részéről, amelyet a szigetország is megerősített. Ugyan 2012-ben és 2017-ben már történt behatolás a vitatott hovatartozású Szenkaku-szigetek fölött, de azokért nem katonai repülők voltak a felelősek.

Gilberto Teodoro Fülöp-szigeteki védelmi miniszter "a dél-kelet-ázsiai béke legnagyobb megzavarójának" nevezte Kínát az Egyesült Államok indo-csendes-óceáni parancsnoksága által szervezett manilai nemzetközi katonai konferencia keddi napján.

"A Kína elleni ellenszer az erősebb kollektív, többoldalú fellépés" - mondta a védelmi tárca vezetője a dél-kínai-tengeri összetűzésekre utalva, és kiemelte, hogy nem élünk "eléggé tökéletes világban" a kínai agresszió elítéléséhez és visszaszorításához.

A Fülöp-szigetek és Kína között gyakoriak az "összetűzések" a Dél-kínai-tenger vitatott hovatartozású területein. Kína legutóbb hétfőn akadályozta meg a Fülöp-szigetek hajóit abban, hogy élelmiszert szállítsanak a Sabina-zátonynál állomásozó filippínó parti őrségnek.

(A nyitóképen: A japán védelmi minisztérium felvétele egy Y-9 típusú kínai felderítőgépről a Kjúsú sziget délnyugati partjainál fekvő Dandzso-szigetek felett 2024. augusztus 26-án.)