Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Ukrajnában gond van az Abrams harckocsikkal

Infostart
2024. április 26. 18:00
Sajtóértesülések szerint az ukrán hadsereg kivonta az első vonalból az összes, amerikai gyártmányú tankját.

Kijev egyik fő támogatójaként 2023 januárjában hagyta az Egyesült Államok jóvá, hogy tankokat is küldjenek az ukrán erőknek. A beígért M1A1 Abrams harckocsik a tavalyi ősszel érkeztek meg a frontvonalra. Azonban már el is tűntek az orosz-ukrán frontról az amerikai gyártmányú Abrams tankok – írja az AP News-ra hivatkozva az economx.

Egy magas rangú washingtoni védelmi tisztviselő megerősítette a páncélosok kivonását, mivel az orosz sereg által használt támadó drónok miatt rendkívül sebezhetővé váltak a harckocsik. Állítólag már az összeset el is szállították az első vonalakból. Az Abrams tankokat ezidáig is csak korlátozott mértékben használta az ukrán sereg. A 31 amerikai harcjárműből eddig ötöt veszíthettek el.

Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter azzal fenyegette meg Ukrajnát és szövetségeseit, hogy a Kreml fokozni fogja a támadásokat az Ukrajnában tárolt vagy érkező nyugati fegyverek ellen, és még a bevetés előtt meg fogja ezeket semmisíteni.

Az Abrams harckocsik legújabb változata, az M1A2SEPV3. Ilyen páncélosokat még nem szállítanak az amerikaiak Ukrajnába. Forrás: U.S. Army

Nyugati megfigyelők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy az Ukrajnának küldött páncélosok még az Abrams tankok első generációjához tartoznak. Hivatalos tipusjelük M1A1. Az Egyesült Államok hadserege már a sokkal korszerűbb M1A2 SEPv3 verziót használja, amely már csak külsőleg hasonlít a régebbihez. A legfontosabb változás, hogy az újabb tankokat már úgynevezett aktív védelmi rendszerrel is felszerelik. Ez kis méretű radarokkal figyeli a páncélos környezetét és ha a számítógép olyan lövedéket, vagy rakétát észlel, amely veszélyeztetheti a tankot, akkor kilő egy kisebb repeszgránátot, amely megsemmisíti a fenyegetést.

Ráadásul az Abrams legelső sorozatát még akkor tervezték, amikor nem léteztek sem a harci drónok, sem a felülről támadó páncéltörő rakéták. Így az M1A1-ek tetőpáncélzata a legvékonyabb, ami azt jelenti, hogy a felülről érkező drónok vagy rakéták könnyebben átüthetik.

Ezt az orosz tankot a tyúkketrec sem tudta megmenteni az ukrán páncéltörő rakétától. Photo by Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images

Egyébként ezzel a gonddal küzdenek az orosz harckocsik is. Ezért jelentek meg az ukrajnai hadjárat első keserű tapasztalatai után a tankok tornyára eszkábált, tyúkketrecnek csúfolt kiegészítő elemek. Elvben ezeknek kellene felfogniuk a felülről érkező drónokat vagy rakétákat, de a gyakorlat azt mutatja, hogy ez csak ritkán sikerül.