Nyitókép: Néptelen a római Trevi-kút 2020. március 14-én, amikor vesztegzár van érvényben egész Olaszországban, és még a nem létfontosságú cikkeket árusító kiskereskedelmi egységeknek is zárva kell tartaniuk. MTI/AP/Karl Ritter

Rengeteg pénz gyűlik össze a világ leghíresebb szökőkútjában

Infostart
2024. március 9. 08:13
Évente több mint félmilliárd forintnyi érme kerül a vízbe.

Aki Rómában jár, szinte biztosan ellátogat a Trevi-kúthoz, hogy rituálé-szerűen érméket dobjon a vízbe és aztán kívánjon valamit – általában szerelem, jó egészség vagy az örök városba visszatérés szerepel a "kívánságlista” élén. A legenda szerint, ha valaki a jobb kezével a bal válla fölött a szökőkútba dob egy érmét, akkor visszatér Rómába.

A Rómába látogatók viszont ezzel a hagyománnyal segítséget nyújtanak olyan embereknek, akikkel vélhetően soha nem találkoznak − írja a roadster.hu.

Az érmék napokig halmozódnak a vízben, majd miután kihalásszák őket, elviszik a katolikus jótékonysági szervezet, a Caritas római részlegéhez, ahol aztán megszámolják a vödörnyi aprópénzt, majd élelmiszerbank, ingyenkonyha és egyéb szociális projektek finanszírozására fordítják.

A szökőkutat havonta kétszer tisztítás céljából leengedik. Nem csupán érméket halásznak ki belőle, a munkások ékszereket, műfogsorokat, vallási érmeket, sőt még köldökzsinórt is távolítottak már el.

Ami a pénzt illeti, a Caritas 2022-ben 1,4 millió eurót (550 millió forintot) gyűjtött össze a szökőkútból, és arra számít, hogy idén még többet fog. Az érmék kiemelése mindig elég látványos; az ACEA regionális közműszolgáltató munkásai a hatalmas barokk szökőkút szélén egyensúlyozva, hosszú seprűket használva szedik ki. A Caritasnál aztán hajszárítókkal és szárítógéppel megszárítják, utána szétválogatják és megszámolják a pénzt.


A szökőkút körül feliratok hirdetik, hogy az aprópénzt jótékony célra fordítják – ami sok turistának tetszik. A táblák arra is figyelmeztetnek, hogy ne lopják el az érméket. A Trevi-kút (olaszul: Fontana di Trevi) Róma egyik legnagyobb és világszinten legismertebb szökőkútja. A barokk szökőkutat a 17. században építette Niccolò Salvi a Poli-palota (Palazzo Poli) déli homlokzatán. Itt játszódik a filmművészet egyik leghíresebb jelenete Federico Fellini Édes élet című filmjében, amikor Anita Ekberg éjfél után belegázol a szökőkútba, majd Marcello Mastroiannit hívja magához. Ma már tilos a vízbe gázolni, aki ezt mégis megteszi, pénzbírsággal sújtják.