Nyitókép: MTI/Biontech SE/EPA

Kiderült, hány embernek okozott maradandó egészségkárosodást a Covid-oltás Németországban

Infostart
2024. január 23. 11:27
Miközben Németország sem dőlhet hátra a koronavírus-járvány újabb hullámának terjedése miatt, adatok láttak napvilágot arról, hogy a Covid-19 elleni oltás hány embernél okozott maradandó egészségi károkat. A járvány megjelenése óta 65 millióan kaptak legalább egy, közülük 12 millióan pedig négy oltást.

A legfrissebb beszámolók szerint az illetékes hatóságok eddig 467 esetben ismerték el az oltás okozta károkat. Mindez elenyésző ahhoz viszonyítva, hogy az egészségügyi hatóságokhoz csaknem 12 ezer ilyen jellegű panasz érkezett. A beérkezett kérelmek körülbelül felét még nem dolgozták fel, ugyanakkor több panaszt elutasítottak.

A Neue Osnabrücker Zeitung című lap szerint mintegy 65 millióan kaptak legalább egy oltást. Közülük 11 827-en kérték a vírus elleni oltás által okozott károk elismerését. Az újság arról számolt be, hogy

az eddig feldolgozott kérelmek közül 467 esetben ismerték el a benyújtott panasz jogosságát,

ami a 65 millióhoz viszonyítva alig több mint 0 százalékot tesz ki. Eddig több mint 5000 kérelmet utasítottak el, mintegy 5600-at pedig még fel sem dolgoztak. A kérelmek feldolgozása az egyes tartományok feladata. Az észak-rajna-vesztfáliai egészségügyi minisztérium közlése szerint a késedelem oka főként az elbírálók hiánya. A minisztérium szóvivője szerint problémát jelent az is, hogy az orvostudományban jelenleg még nem megfelelő a Covid elleni védőoltások és az egyes klinikai képek közötti összefüggések feltárása.

A korábbi rendelet szerint azok a beoltottak, akik oltásukat követően hat hónappal egészségkárosodásra panaszkodnak, a tartományi hatóságoknál kérhetik az oltási kár elismerését és egyben a kártérítést. A Die Zeit című hetilap szerint a hatósági elismerés feltétele az is, hogy az okozott egészségi kár minden kétséget kizáróan túlmutasson a normálisnak számító oltási reakción. Feltétel az is, hogy tartós, azaz hosszú távú károsodásról legyen szó.