"Az Iszlám Köztársaság határozott álláspontja szerint azok az országok, amelyek megkísérlik kapcsolataik normalizálását Izraellel, veszíteni fognak. Rossz lóra tesznek" - mondta Hamenei.
Az utóbbi időben Szaúd-Arábia és Izrael tett erőfeszítéseket diplomáciai kapcsolataik rendezésére. Az izraeli külügyminiszter szerint az Egyesült Államok által előkészített, erről szóló keretmegállapodás már a jövő év elején megszülethet, miután mind a három ország előrelépésről számolt be rendkívül összetett tárgyalásaik után.
Az izraeli-szaúdi kapcsolatok rendezése drámaian átrajzolná a Közel-Keletet, mert gyakorlatilag összehozna két fontos amerikai partnerországot Iránnal szemben, ez pedig jelentős külpolitikai sikert jelentene Joe Biden amerikai elnöknek, aki 2024-ben ismét indul a választásokon.
Teherán és a nyugati nagyhatalmak 2015-ben megállapodást kötöttek, amely az iráni nukleáris tevékenység korlátozásáért cserébe lehetővé tette a Teheránnal szembeni szankciók részleges és fokozatos feloldását. Az atomalkuból az Egyesült Államok 2018-ban kilépett, az egyezmény felélesztését célzó bécsi tárgyalások pedig tavaly szeptemberben holtpontra jutottak. Irán azt állítja, hogy nukleáris programja békés célokat szolgál.
Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökös szeptember végén kijelentette, hogy Szaúd-Arábia atomhatalommá akar válni, ha regionális riválisa, Irán atomfegyverhez jut.
A térségben a feltételezések szerint Izrael az egyetlen állam, amely nukleáris fegyverrel rendelkezik, de ezt a zsidó állam soha nem ismerte el.