A tavalyi katasztrófa nyomán csaknem 400 tonna hal pusztult el a folyó német- és lengyelországi szakaszán. A két ország között akkor felerősödtek a kölcsönös vádaskodások, mindenekelőtt az időben történő tájékoztatás elmaradása miatt.
Ezúttal a hét elején a lengyelországi Opole közigazgatási körzetben fedeztek fel két csatornában döglött halakat mintegy 450 kilogramm mennyiségben. A két érintett csatorna közül az egyik az Oderából ágazó Gleiwitz-csatorna volt, míg a másik az abból ágazó Kedzierzyn-csatorna, amely a kedzierzyn-kozlei nitrogénművekhez vezet. A két csatornában már áprilisban és májusban mérgező aranyalgát (Prymnesium parvum) észleltek
Anna Moskwa környezetvédelmi miniszter a varsói közszolgálati rádiónak nyilatkozva arra utalt, hogy el kell kerülni a tavalyi helyzet megismétlődését. A miniszter a kialakult helyzet "rendkívül magas" kockázatával indokolta a válságstáb összehívását. Utalt arra, hogy
az Odera vízhőmérséklete meredeken emelkedett, ami "egyértelmű kockázati tényező".
Beszámolt arról is, hogy a válságstáb első ajánlását már megfogalmazta. Eszerint az Odera érintett ágait átmenetileg le kell zárni, és természetes akadályokkal kell meggátolni az aranyalga fejlődését. Ezenkívül az ipari és háztartási szennyvíz kibocsátását a víz hőmérsékletétől függően rendszeresen ellenőrizni kell. A válságstáb ajánlotta továbbá a víz oxigénnel történő dúsítását.
Tavaly augusztusban a hatalmas oderai halpusztulás hosszabb fejtörés elé állította a szakértőket. Átfogó vizsgálatok után végül szeptemberben arra a következtetésre jutottak, hogy ugrásszerűen megemelkedett a víz sótartalma, és más tényezőkkel együtt ez vezetett az aranyalgák elszaporodásához.
Ez az alga olyan mérgező anyagot termel, amely halálos lehet a halakra, valamint más vízi élőlényekre.
A német belvízi halászati intézet már tavaly augusztus végén arról számolt be, hogy az Odera folyóban akár 400 tonna hal pusztult el, ami a teljes állomány 25-50 százalékának felel meg.