Nyitókép: MTI/EFE/EPA/Enric Fontcuberta

Drasztikus lépésre szánta el magát a német kormány, hogy orvosolja az egészségügy égető baját

Infostart
2023. május 24. 22:02
Rendkívüli gondokat okoz a német egészségügyi intézményekben az ápolószemélyzet hiánya. Becslések szerint a kórházakban, klinikákon, valamint a különböző ápolási otthonokban ez a hiány csaknem kétszázezer főt tesz ki. A megoldást a kormány külföldön keresi, és távoli országokból igyekszik ápolókat toborozni.

Az első számú - de nem az egyetlen - célpont a hírek szerint Brazília. A Der Spiegel szerint Hubertus Heil munkaügyi miniszter és Annalena Baerbock külügyminiszter kapott megbízást arra, hogy ebből a célból a közeli napokban az országba utazzon. A toborzó körút további állomásaiként szó van elsősorban Mexikóról és Indonéziáról is, mindkét országgal már előzetesen egyeztettek a látogatás céljáról.

A munkaügyi miniszter ezzel kapcsolatban azt hangoztatta, hogy olyan országokról van szó, amelyekben

  • értékelése szerint nagy a munkaerőpotenciál és
  • több a fiatal és jól képzett ember, mint amennyit az ottani munkaerőpiac alkalmazni tud.

A körút során ugyanakkor nagy érzékenységgel kell eljárni - jelentette ki a munkaügyi miniszter, mondván, nem akarnak olyan munkaerőt elcsábítani, amelyre az adott országnak van szüksége.

Ennek ellenére úgy értékelte, hogy a remélt megállapodásokból "mindenki profitál", Németország és az adott ország is.

És nem utolsósorban azok az emberek, akik vállalják a németországi munkát.

"Jól fizetett álláshoz jutnak, és talán ahhoz is, hogy ezzel a lehetőséggel élve otthon maradt családtagjaikat pénzügyileg segítsék"

- magyarázta a német munkaügyi miniszter.

Becslések szerint a német egészségügyi intézményekben az ápolószemélyzet hiánya mintegy 180 ezer főt tesz ki, ami súlyos problémákhoz vezet a német egészségügyi intézményekben. Nem csupán azért, mert a lakosság öregszik és egyre több a különböző egészségügyi probléma, hanem azért is, mert eközben rohamosan csökken a német alkalmazottak száma. Mindezt pedig elsősorban az ápolásra szorulók sínylik meg.

Az elmúlt évben a szövetségi munkaügyi hivatal (BA) volt az első számú toborzó, és közvetítése nyomán külföldről mindössze 656-an, közülük a legtöbben a Fülöp-szigetekről érkeztek.

A szövetségi statisztikai hivatal szerint a múlt évben jelentősen csökkent azoknak a száma, akik ápolói képzést kezdtek: ez a szám 2022-ben 52 300 volt, 4000-rel kevesebb, mint egy évvel korábban.

A nők aránya ezen belül továbbra is jóval magasabb, mint a férfiaké: a múlt évben 38 800 nő kezdett ápolói képzést, míg a férfiak száma 13 500-at tett ki.