Ami az előzményeket illeti, a német kormány Habeck kezdeményezésére áprilisban heves koalíciós viták után elfogadta azt az épületenergetikai törvénymódosítást, amelynek értelmében 2024-től már csak olyan fűtőberendezést lehet felszerelni, amely legalább 65 százalékban megújuló energiából termel hőt.
A szigorítás ellen tiltakozott a koalíció legkisebb pártja, a szabad demokrata FDP, de még inkább az ellenzék, élén a konzervatív CDU/CSU pártszövetséggel.
Hasonlóan foglalt állást a tartományi miniszterelnökök többsége is.
Felmérések szerint a német lakosság túlnyomó része a szigorítás ellen van, hangsúlyozva, hogy az új fűtőberendezések felszerelése rendkívüli anyagi terhekkel jár.
Robert Habeck ennek ellenére állta a sarat, mostantól azonban a tiltakozások újabb hullámával kell szembenéznie.
A miniszter ugyanis arra kényszerült, hogy etikai vétség miatt menessze egyik legfőbb bizalmasát, Patrick Graichent.
Habeck szerint államtitkára túlságosan támadhatóvá vált ahhoz, hogy hatékonyan elláthassa hivatalát.
Az ellenzék és a sajtó által hetek óta bírált Graichen egyik legfőbb bűne az volt, hogy részt vett egy energetikai ügyekkel foglalkozó minisztériumi háttérintézmény vezetőjének kiválasztásában, és ennek eredményeként esküvői tanúja szerezte meg a tisztséget.
Menesztését főnöke a többi között azzal is indokolta, hogy az a minisztérium munkája iránti közbizalom és a politikai cselekvőképesség megőrzését szolgálta.
A történtek nyomán szinte azon nyomban a miniszterre és fűtési törvénytervezetére is rendkívül heves össztűz zúdult.
Az FDP rögtön bejelentette, hogy vitát indít a fűtési törvény ütemezéséről.
A legkisebb koalíciós párt azzal érvelt, hogy a tervezet parlamenti jóváhagyásához több időre van szükség.
A párt főtitkára szinte kizártnak nevezte, hogy a július 7-én kezdődő nyári törvényhozási szünet előtt a parlament elfogadja a törvényt, márpedig ez Habeck célja.
Az FDP parlamenti csoportjának még körülbelül 100 kérdése van a miniszterhez - fogalmazott a párt főtitkára, jelezve, hogy amíg ezekre nincs választ, nem lehet szó a tervezet szentesítéséről.
Hasonlóan további parlamenti vitát és tisztázást sürgetett a CDU/CSU, valamint az ugyancsak ellenzéki Baloldal Pártja (Die Linke).
A konzervatív pártszövetség szerint az államtitkár menesztése után le kell állítani az energetikai törvény módosítását is.
Carsten Linemann, a CDU egyik vezető politikusa azt hangoztatta, hogy Habeck tervezete teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a valóságot.
A Baloldal Pártja szerint az államtitkár menesztése Habeckre is rendkívül rossz fényt vet, és további nyomozásra van szükség.
Mind a konzervatívok, mind a baloldali párt azt hangsúlyozta, hogy meg kell akadályozni a fűtési törvénytervezet "félkész" állapotú, a nyári szünet előtti jóváhagyását.
Rendkívül kellemetlenül érintheti a gazdasági minisztert ugyanakkor az is, hogy egyik minisztertársa szerint a menesztéssel a "Habeck-válság" még nem ért véget.
A Németország legnépszerűbb politikusának tartott Boris Pistorius védelmi minisztert a ZDF televízió arról kérdezte, szerinte a döntés megkönnyítheti vagy megnehezítheti-e a gazdasági miniszter jövőbeni dolgát.
Ezt most nehéz megjövendölni - válaszolta Pistorius, aki szerint sok függ Habeck további lépéseitől.