A közösségi oldalaknak az új szabályok értelmében az amerikai Utah államban a jövőben igazoltatniuk kell, hogy 18 év fölötti az a felhasználó, aki használni szeretné a platformot, amennyiben pedig gyermek akarna ahhoz hozzáférni, csak szülői hozzájárulással teheti meg ezt - írja a BBC.
Az állam kormányzója a gyermekek védelmében döntött az intézkedések mellett, a törvény értelmében a gyerekek szülei hozzáférhetnek a fiatalok felhasználói fiókjaihoz, azaz posztjaikat és üzeneteiket is láthatják, szerkeszthetik.
Éjjel? Nem!
A törvény értelmében a gyerekekhez rendelt közösségimédia-fiókok alapbeállítása lesz a használat letiltása este fél 11 és reggel fél 7 között, ezen azonban a szülők módosíthatnak. A gyerekeket továbbá nem célozhatják reklámmal, és
adatokat sem gyűjthetnek róluk.
Joe Biden amerikai elnök maga is azt szorgalmazza, hogy a közösségi oldalak ne gyűjthessenek adatot gyerekekről.
Az intézkedésre azért volt szükség Utah vezetése szerint, mert a közösségi média a gyermekek mentális jólétére gyakorolt hatása miatti aggodalmak egyre komolyabbak. A törvények 2024 márciusában lépnek életbe, hasonló szabályozás tervben van a republikánus Arkansas, Texas, Ohio és Louisiana államok mellett a demokrata New Jersey-ben is.
Példát mutathatnak
"Nem hagyjuk, hogy a közösségi médiavállalatok továbbra is károsítsák fiataljaink mentális egészségét. Vezetőként és szülőként felelősséggel tartozunk azért, hogy megvédjük fiataljainkat" - fogalmazott Spencer Cox republikánus kormányzó.
A Common Sense Media gyerekjogi csoport üdvözölte a változtatást, mellyel véleményük szerint
sikerülhet hatást gyakorolni a közösségi média legaddiktívabb jellemzőire,
ezáltal példát is mutathatnak más államoknak.
Kárára is lehet a gyerekeknek
Vannak ugyanakkor olyan elemei is a törvényeknek, amely a Common Sense Media és más csoportok szerint is veszélyeztethetik a gyerekeket.
"Nagyon sok olyan gyermek van, aki esetleg bántalmazó háztartásban él vagy LMBTQ-ember: őket ezzel teljesen el lehet vágni a közösségi médiától" - fogalmazott Ari Z Cohn, a Tech Freedom szabad véleménynyilvánítással foglalkozó ügyvéd szakértője.
A Facebook anyavállalata, a Meta is reagált a törvényekre: álláspontjuk szerint ők
nagyságrendileg 30 féle eszközt kínálnak a gyerekek védelmére,
melyekkel limitálható az oldalon töltött idő és az is elérhető, hogy életkornak megfelelő tartalmakat láthassanak a gyerekek.