Nyitókép: Gary S Chapman/Getty Images

Nincs nyugalom Romániában: már 14 utórengés volt, és nagyok a károk is

Infostart
2023. február 15. 14:14
Négyen sebesültek meg és 22 településről jelentettek károkat Romániában az 5,7-es erősségű keddi földrengés után.

A kedd délutáni, 5,7-es erősségű földrengés után öt megye – Gorj, Dolj, Hunyad, Mehedinţi és Vâlcea – 22 településén jelentettek károkat Romániában – írja a kronikaonline.ro.

Voltak, akik orvosi segítséget kértek a 112-es segélyhívószámon, mások az épületeken keletkezett repedésekről, levált épületelemekről számoltak be. A katasztrófavédelem (DSU) szerdai tájékoztatása szerint az orvosi segítséget kérők közül a legtöbben, kilencen, pánikrohamot kaptak, négy Gorj megyei személyt leváló épületelemek sebesítettek meg, őket kórházba szállították, egy személy pedig beszorult a felvonóba Târgu Jiu egyik társasházában, és a mentőegységek szabadították ki.

Târgu Jiuban a lezuhanó épületelemek hat személygépkocsit rongáltak meg, a Zsil völgyén sziklák zuhantak az útra, az útkarbantartók közbelépésére volt szükség az eltávolításukhoz. A városban 48 lakóház és középület rongálódott meg: repedések keletkeztek a falakon, épületelemek váltak le róluk, vagy közel állnak a leváláshoz. Ezek között van 20 lakóház, 15 panelház, két templom, egy üzlet, három cégszékhely, hét közintézmény épülete. A megye további tíz településéről jelentettek anyagi károkat a földrengés nyomán. Hunyad megye hét településén szintén hasonló károkról számoltak be a földrengés nyomán.

A katasztrófavédelem hangsúlyozta közleményében, hogy eddig nem azonosítottak életveszélyes helyzetet azokon a területeken, ahol a földrengést érezték.

Az Országos Földfizikai Intézet közölte, hogy szerdán reggel 8 óra 26 percig összesen tizennégy földrengést észleltek Olténiában, Gorj megyében, ezek a Richter-skála szerinti 2 és 3,3 közötti erősségűek voltak. A földmozgások 3,3 és 15 kilométer közötti mélységben következtek be. A szakemberek „meglepetésnek” tartják a Gorj megyei földrengések előfordulását, mondván, hogy ezen a területen általában kis erősségű, 1–3 fokos földrengések szoktak előfordulni – írja a maszol.ro.

Közben nyugalomra szólították fel a lakosságot, és azt tanácsolták, hogy csak hivatalos forrásokból tájékozódjanak, mert máris megjelentek olyanok, akik azt állítják, hogy megjósolják a következő földrengéseket, holott erre a jelenlegi technológiával nem képes a tudomány.