Nyitókép: Pexels

Teljesen kiirtana egy majomfajt egy karibi állam

Infostart
2023. január 18. 21:50
A szavannacerkóf invazív fajként került be Sint Maartenre, példányai egyre több kellemetlenséget okoznak.

A következő három évben 450 példány befogásának és elaltatásának adtak zöld utat a hatóságok a Szent Márton-sziget déli felét elfoglaló országban.

"Amikor egy faj olyan területen szaporodik el, amelyen nem őshonos, gyakran nincsenek ragadozók, amelyek kordában tarthatnák a populációt" - árulta el a miérteket a The Guardian cikkében a majmok befogásával megbízott Nature Foundation St. Maarten alapítvány vezetője, Leslie Hickerson.

Nem mindenki ért egyet ugyanakkor a majomirtással: egyes vélemények szerint a példányok ivartalanítása is elég lenne.

A szürkésbarna testű, fehér arcszőrzetű, fekete arcú majmok Afrika déli és keleti részén őshonosak, de megtalálhatók néhány karibi szigeten, például St. Kitts és Nevis szigetén is. Itt a populáció több tízezresre nőtt. A majmok valamikor a 17. század körül kerültek a régióba, amikor az európai telepesek feltehetően egzotikus háziállatként hozták ide őket.

A St. Maarteni Természetvédelmi Alapítvány által végzett kutatás 2020-ban megállapította, hogy a sziget holland oldalán mintegy 450 szavannacerkóf él. Azóta nem készült friss felmérés, de az alapadatok szerint

jelentősen megemelkedhetett az egyedszám.

Az alapítvány közleménye szerint amennyiben semmit sem tesznek, a tendencia folytatódni fog, aminek katasztrofális következményei lehetnek a sziget őshonos ökoszisztémájára. Az alapítvány szerint a gazdálkodóknak már most gondot okoz, hogy a majmok megdézsmálják földjeiken a termést.

Dave Du Toit, az afrikai Déli Szavannacerkóf Alapítvány alapítója szerint a mészárlás sem fog megoldást hozni.

"Egy jobb és szélesebb körben elfogadhatóbb megoldás a hímek és a nőstények sterilizálása"

- vélekedik. Úgy látja, az állatok és emberek együttélésén is lehetne javítani.

A témával foglalkozó helyi alapítvány is kétféle populációmenedzselési megoldást ajánlott: a majmok elaltatását és a sterilizációt. Évi 55 ezer dollárnak megfelelő összeget ítéltek meg végül számukra: ez a minimális összeg volt a program elindítására.

Az összegből eddig a befogáshoz szükséges képzéseket végeztek, valamint alapanyagokat és felszereléseket vásároltak. Hickerson szerint a legjobb lenne a teljes populációt kitelepíteni a szigetről.

Az alapítvány a közeljövőben a sziget északi, francia fennhatóság alatt álló részének képviselőivel is megvitatja a szükséges beavatkozásokat a majmok terjedésének megakadályozására.