Nyitókép: MTI/AP/Andrij Marijenko

Bendarzsevszkij Anton: reális az esély a béketárgyalásra, de nem mindegy, milyen feltételekkel

Infostart / InfoRádió - Herczeg Zsolt
2022. november 18. 10:41
Oroszország és Ukrajna között feloldhatatlan a véleménykülönbség a béketárgyalás formáját és tartalmát illetően, utóbbi nyilvános, előbbi közvetlen tárgyalást akar, az ukránok Amerikát is bevonnák. A posztszovjet térség szakértője szerint mindkét országnak jó oka van a békére.

Van reális esély a béketárgyalásokra, ennek okát nem az elmúlt egy hét eseményeiben, hanem a szeptember elején indult ukrán ellentámadás sikereiben kell keresni. Az ukránok az oroszok által elfoglalt területek 52 százalékát vissza tudták foglalni. Eközben az orosz védelem problémákat tapasztal, izolációban vannak, gazdasági gondok is jelentkeztek, tehát Oroszország kifejezetten érdekelt most a békében, hogy kis levegőhöz jusson – mondta az InfoRádiónak Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője.

Némileg hasonló a helyzet, mint 2022 márciusában volt, de akkor Ukrajna erőltette a tárgyalásokat. Ahogy elindult az orosz támadás, teljes meglepetésként érte Kijevet a támadás ténye, ezért a békét próbálták forszírozni. A tárgyalások megrekedtek, és most ugyanaz játszódik le, csak fordítva.

Úgy tűnik, Ukrajna katonai szempontból jól áll, és most Oroszország kifejezetten érdekelt a békében.

Hozzátette: nem mindegy azonban, milyen békéről van szó.

Elsősorban fegyverszünetről lenne szó, ami ebben a helyzetben csak befagyasztaná a frontvonalakat, ezért Ukrajnának nem lenne stratégiailag előnyére. Az ország azonban szintén érdekelt a békében, mert az infrastruktúra jelentős része megsemmisült, és mindennap emberek halnak meg.

"Az ukrán ellentámadás most már két és fél hónapja folytatódik, és látszik, hogy megvan a sikere. Ők abban hisznek, hogy minden egyes nap közelebb viszi őket a céljaik eléréséhez, és a kedvezőbb békefeltételekhez" – mondta a szakértő.

Orosz tüzérségi támadásokban rommá lőtt lakóházak előtt ukrán katonák a kelet-ukrajnai Donyecki területen fekvő Bahmutban 2022. november 10-én. Forrás: MTI/AP/Libkos/Libkos

A mostani helyzet más, mint egy hónappal ezelőtt: Herszon már ukrán kézben van, és Luhanszkban is tudtak haladni. Az ukránok azt gondolhatják, egy hónap múlva lehet, hogy Zaporizzsjában is vissza tudják venni az oroszokat, és megint csak kedvezőbb helyzetbe kerülnek.

A konfliktus befagyasztása azonban kedvez Oroszországnak, hiszen ebben az évben az ukrán területek 12-13 százalékát annektálták. Oroszország tehát etaposan "megeszi Ukrajnát", hiszen 2014-ben elcsatolták Krímet, Donyeck és Luhanszk egyharmadát, most elfoglalhatják Ukrajna területének több mint tíz százalékát. Ha befagyasztják a felek a konfliktust, akkor Oroszország erőt gyűjt, átgondolja eddigi stratégiáját, újra nekifuthat Ukrajnának 2026-2027-ben, és jön a harmadik szakasz.

A szakértő szerint tehát a békében mindkét ország érdekelt: Oroszország a katonai és a gazdasági helyzete miatt, Ukrajna pedig a vérontás és a pusztítás megállítása okán. "Tehát maga a platform közös, de a feltételekben egyenlőre nincs közeledés, hiszen nehéz olyan közös kompromisszumot találni, amibe Oroszország és Ukrajna is beleegyezne" – jelentette ki Bendarzsevszkij Anton, a posztszovjet térség szakértője.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Bendarzsevszkij Anton: reális az esély a béketárgyalásra, de nem mindegy, milyen feltételekkel
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást