A Nemzeti Emberi Jogi Bizottság felszólította a kormányt, hogy egy hónapon belül kérjen rendőrségi vizsgálatot, valamint válaszokat az általa "gyalázatosnak" nevezett gyakorlatra.
A The Guardian cikke szerint az India vidéki területein élő családoknak gyakorta kell kölcsönöket felvenniük ismerőseiktől, ha megbetegszik valaki a családból. Bhilwara város közelében legalább hat olyan környék van, ahol ha ennek megfizetése akadályokba ütközik, a hitelező a kaszttanácsoknál tesz panaszt.
A tanácsok azt javasolják ezekben az esetekben, hogy a tartozást felhalmozó család adja egy. vagy akár több lányát is a másik családnak, hogy az emberkereskedőknek adhassa el őket, így jusson pénzéhez.
Ha ez nem történik meg, büntetésből megerőszakolják a családanyát.
Az emberjogi tanács egy olyan esetet említette, amelyben másfél millió rúpiát - nagyságrendileg 7,5 millió forintnyi összeget - kért kölcsön, majd, mivel nem tudta visszaadni, testvérét és 12 éves lányát kínálta cserébe. Egy másik férfi 600 ezer rúpiás tartozást halmozott föl felesége betegsége miatt. A hárommilliós kölcsönt nem tudták megadni, ezért lányát adta a hitelezőnek, aki aztán emberkereskedők kezére adta a gyermeket.
A lányt háromszor adták el, és négyszer lett állapotos.
A kaszttanácsok nagy hatalommal bírnak az ország vidéki területein, elrendelhetnek úgynevezett becsületgyilkosságokat olyan párok ellen, akik a hagyományok ellenére más kasztba vagy hitbe házasodtak, vagy brutális büntetéseket szabhatnak ki a házasságtöréssel gyanúsított párokra.
Kavita Srivastava nőjogi aktivista a Rádzsasztán állambeli Dzsaipurban elmondta, hogy köztudott, hogy a kaszttanácsok nem hivatalosan szabályozzák a falusiak személyes ügyeit, például a házasságot, az öröklést vagy a felügyeleti jogot. Ha az emberek szembeszegülnek az utasításaikkal, a közösség többi tagja kiközösíti és elkerüli őket.
"De ami újdonság ezekben az esetekben, az az, hogy úgy tűnik, kiterjesztették hatáskörüket a hitelviták ilyen módon történő rendezésére" - mondta Srivastava.