Ismeretlen tettesek ezúttal a tartományban lévő Gross Strömkendorf községben lévő egykori szállodát gyújtották fel, ahol a hivatalos adatok szerint 14 menekült és három alkalmazott tartózkodott. A Der Spiegel arról számolt be, hogy az épület felgyújtása előtt már több alkalommal horogkereszteket festettek annak falára.
Az épületből sikerült mindenkinek kimenekülni, sérülés nem történt. A hatóságok megindították a nyomozást.
"A háború elől menekülteket védenünk és támogatnunk kell. Az uszítást és az erőszakot nem tűrjük" – hangsúlyozta Twitter-üzenetében Manuela Schwesig, a tartomány miniszterelnöke.
A tartományi rendőrség elnökhelyettese ugyancsak megdöbbenésének adott hangot. "Minden támadás a menekültek, illetve szállásaik ellen egyben támadást jelent alapértékeink ellen" – fogalmazott Michael Peters.
Az elmúlt hetekben több hasonló, az Ukrajnából érkezett menekültekkel szembeni atrocitásra került sor más keletnémet tartományokban is. Több helyütt ezrek tüntettek a menekültek ellen, a német kormányt az Ukrajnának való fegyverszállítások beszüntetésére szólították fel, és tárgyalásokat sürgettek Oroszországgal.
A megmozdulásokat szinte kivétel nélkül radikális, elsősorban szélsőjobboldali csoportok szervezték.
Nancy Faeser német belügyminiszter a közelmúltban számolt be arról, hogy Oroszország háborúja óta Németország több mint egymillió menekültet fogadott be Ukrajnából. Az ukrán menekültek ellátása, illetve elszállásolása egyre nagyobb gondot jelent, a tartományok újabb és újabb segítséget kérnek a központi kormánytól a menekültek számára megfelelő szálláshely biztosítására.
Gerald Knaus tekintélyes osztrák migrációkutató, szociológus az Európai Stabilitási Kezdeményezés (European Stability Initiative) nevű agytröszt társelnöke a ZDF német közszolgálati televízióznak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a menekültek szempontjából a tényleges nyomást nem a balkáni útvonalon ékező illegális bevándorlás, hanem a legális migráció jelenti.
Tíz menekült közül kilenc Ukrajnából érkezik – fogalmazott Knaus. A kutató szerint az Ukrajnával kapcsolatos politika szakadást idézhet elő az Európai Unióban, hacsak nem sikerül ezzel kapcsolatosan egy közös víziót kialakítani. Ugyanakkor úgy értékelte, hogy a balkáni útvonal lezárása eddig mindig eredménytelen volt.
Ennek ellenére a világ más térségeiből érkező menekültek számára a fő irányt jelentő balkáni útvonal korlátozásával kapcsolatos intézkedésekről tárgyalt Berlinben a belügyminiszter a nyugat-balkáni országok képviselőivel. A tanácskozáson Albánia, Bosznia-Hercegoviba, Koszovó, Montenegró. Észak-Macedónia és Szerbia képviselői vettek részt. A napirenden a többi között a nyugat-balkáni országok vízumpolitikájával, az embercsempészek elleni harccal, valamint a hatékony határvédelmemmel összefüggő kérdések szerepeltek.