Interjút készített az rtl.hu Mikulas Bekkel, az EU soros elnöki tisztét betöltő Csehország Európa-ügyi miniszterével.
Mikulas Bek elmondta, a befagyasztott uniós pénzek körüli helyzet a magyar kormány hibája, a feszültség Budapest és a többi uniós tagállam között egyre nő, de "még mindig van visszaút".
"A határidő december, szóval még van idő jogszabályok módosítására, és arra is, hogy az elfogadott intézkedéseket értékeljék" - fogalmazott Bek, aki számára az látszik világosan, hogy "a most tárgyalt problémák jelentős része nem oldódik meg".
"Magyarország rengetegszer vétózott, vagy fenyegetőzött vele. Nemcsak a szankciókkal kapcsolatban, hanem nemzetközi egyezményekkel és adóügyekkel összefüggésben is"
- emlékeztetett.
Azt várja a kormánytól, hogy a forrásfelhasználással kapcsolatos, unió által észlelt problémákat megoldja.
Szerinte akkor "sem lesz vége", ha megegyezés születik a pénzkifizetés feltételeiben.
"Arra számítok, hogy a magyar helyreállítási terv jóváhagyásakor mérföldkövek teljesítéséhez kötik a pénzek kifizetését" - mondta.
Reméli egyszersmind, hogy Magyarország megkapja a befagyasztott uniós forrásokat.
"Politikai szempontból
annak örülnék, ha egy jó kompromisszum születne arról, hogy az Orbán-kormánynak milyen vállalásokat kell teljesítenie, majd Magyarország megkapná az uniós pénzeket"
- szögezte le, hozzátéve, "a magyar kollégák néha olyan retorikát használnak, ami elég provokatív. Ugyanakkor pozitív csalódásaim is vannak. Néhány esetben végül sikerült megállapodásra jutnunk".
Hogy beszédtéma-e Magyarország esetleges kilépése az EU-ból, arra azt mondta, "van egyfajta félelem azzal kapcsolatban, hogy ha az uniós források ügyét nem oldjuk meg kedvezően, az a magyar kormány részéről eszkalálná a helyzetet".
Arról is beszélt, hogy Csehország számára a V4 "nem egy megbonthatatlanul egységes csoport".
"Az ukrajnai háború kitörése óta elég világos, hogy egyre nagyobbak a nézeteltéréseink" - tette hozzá.
Hogy máshol keres szövetségeseket Prága, mint Budapest, az szerinte amiatt is van, hogy a cseh kormány az Európai Néppárt mentén szövetkezik, míg a magyar kormánypárt ezen a körön kívül van.