Nyitókép: MTI/EPA/Ahmed Dzsalil

Olyan súlyos a helyzet Irakban, hogy munkaszüneti napot rendeltek el

Infostart / MTI
2022. augusztus 30. 08:24
Rohamrendőrökkel, valamint a főként Iránhoz hű síita fegyveres csoportokkal csaptak össze a hétfőn lemondott Muktada asz-Szadr iraki síita vezető támogatói Bagdadban. Több mint húszan meghaltak, több százan megsebesültek - erősítették meg a helyi hatóságok.

A zavargások azután törtek ki, hogy Muktada asz-Szadr iraki síita vezető hétfőn bejelentette lemondását. Támogatói - akik a múlt hónapban már megrohamozták a parlamentet, majd többhetes ülősztrájkot tartottak az épületnél - erre reagálva hétfőn több kormányépületet is megostromoltak a fővárosban, és nem csak a rendőrökkel, de az Irán által támogatott politikai csoportokkal is összecsaptak a bagdadi kormányzati negyedben.

A halottak száma a kedd reggeli hírek szerint már több mint húsz. A Zöld Zónában történő utcai harcokban további 270 ember szenvedett fegyverek és könnygáz általi sebesülést.

Az al-Hadasz és al-Arabíja arab televíziók tudósítása szerint heves összecsapások folytak a kormányzati negyedben. Úgy tudni, hogy a szövetségi rendőrség vezetője is lőtt sebet kapott, illetve két iraki katonát is megöltek. Bagdad központjában fegyverropogást és legalább hét robbanást lehetett hallani, ez utóbbiak feltehetően aknavetőgránátoktól származtak.

Az iraki védelmi erők hétfő délután bejelentették, hogy helyi idő szerint este 7 órától az egész országra érvényes

kijárási tilalmat vezetnek be, amelynek végét még nem határozták meg.

Az ország déli részén több síita többségű tartományban is hasonló zavargások törtek ki.

Musztafa al-Kádimi, Irak ügyvivő miniszterelnöke a zavargásokra való tekintettel felfüggesztette a kabinet ülésezését, és felszólította asz-Szadrt, hogy utasítsa támogatóit a kormányépületek elhagyására. Irodája késő este közzétette, hogy a kormányfő megtiltotta a biztonsági erőknek éles lőszer alkalmazását a tüntetőkkel szemben.

Az éjszaka folyamán fegyverropogás és rakéták becsapódása hallatszott az iraki fővárosban, melynek elnéptelenedett utcáin csak fegyveresek cirkáltak teherautókkal.

Kedden

iraki fegyveresek által kilőtt rakéták csapódtak be Bagdad megerősített Zöld Zónájában, és folytatódtak a hétfőn kezdődött összecsapások a rivális síita csoportok között.

Az INA állami hírügynökség hétfő késő este jelentette, hogy Szadr éhségsztrájkot hirdetett, míg véget ér az erőszak és a fegyverhasználat.

Az ENSZ iraki missziója hétfőn arra kérte a tüntetőket, hogy hagyják el az épületeket, emellett felszólította asz-Szadr támogatóit, hogy "óvakodjanak az olyan cselekedetektől, amelyek események megállíthatatlan láncolatát indítanák el". A nyilatkozatban hangsúlyozták: "az állam túlélése forog kockán".

  • Kuvait utazási figyelmeztetést adott ki Irakra és felszólította állampolgárait, hogy a lehető leghamarabb hagyják el az országot.
  • Irán lezárta kedden az Irakkal közös szárazföldi határát a Bagdadban kirobbant zavargások nyomán, valamint leállította az arab országba irányuló légi közlekedést is. Az iráni állami televízió a bejelentésben egyúttal felszólította az irániakat, köztük az iraki iszlám szent helyekre igyekvő muszlim hívőket is, hogy egyelőre ne utazzanak a szomszédos országba.
  • Az emírségekbeli Emirates légitársaság szintén felfüggesztette Bagdadba tartó járatait kedden, a cég részéről hozzátették, hogy "figyelemmel követik a helyzetet".

Az al-Arabíja televízió szerint Irak vezetése a biztonsági helyzet miatt munkaszüneti napot rendelt el kedden.

A síita többség a szunnita diktátor, Szaddám Huszein hatalmát megdöntő 2003-as amerikai invázió óta uralja Irakot.

Muktada asz-Szadr síita hitszónok széleskörű támogatásnak örvendett, ugyanis elutasította mind az amerikai, mind az iráni beavatkozást Irak belpolitikájába.

Azt mondta, szerinte senkinek nem lenne szabad hivatalt vállalnia azok közül, akik Irak 2003-as amerikai megszállása óta hatalmon voltak.

Jóllehet Muktada asz-Szadr pártja megnyerte a múlt októberben tartott választásokat, a kormányalakításhoz mégsem volt meg a kellő többsége. Az azóta eltelt időszakban a befolyásos vezető olyan kabinetet szeretett volna felállítani, amelyben nem kapnak szerepet riválisai. A kormányalakításra tett próbálkozásai azonban mind kudarcba fulladtak, így a vezető júniusban összes parlamenti képviselőjét visszahívta.

A több hónapnyi bizonytalanság és a pártok hatalomért folyó harca egyaránt erősítette a növekvő politikai instabilitást az országban,

a hétfői ráadásul asz-Szadrnak nem az első visszalépése: a hitszónok többször is így reagált, amikor a politikai egyeztetések eredményei nem neki kedveztek

- írta az AP. Sokan emiatt hétfőn bejelentett döntését is blöffnek tartják, azonban félő, hogy a helyzet feszültségének fokozódása még nagyobb politikai válsághoz vezethet.

(A nyitóképen: Muktada asz-Szadr radikális iraki síita hitszónok hívei betörnek a miniszterelnöki hivatal épületébe Bagdadban 2022. augusztus 29-én.)