A felhívást olyan szociáldemokrata politikusok tették közzé, akik között több német, illetve európai parlamenti képviselő is van.
A Der Spiegel emlékeztett arra, hogy a szociáldemokrata párt számára a leszerelés és az enyhülési politika évtizedeken keresztül a meghatározó irányvonalat jelentette.
Az állásfoglalás szöges ellentétben áll a párt többsége által képviselt politikájával, amelynek középpontjában Ukrajna még erősebb katonai támogatása áll.
A felhívást megfogalmazók elutasítják az Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár vezette kormány háborúval kapcsolatos politikáját, ennek keretében az Oroszországgal való szakítást, a nehézfegyverek szállítását Ukrajnának, valamint a hadsereg fejlesztésére előirányzott milliárdokat.
"A háború folytatása csupán még több halottal és még több pusztítással, illetve rombolással jár"
– fogalmaznak a képviselők, akik szerint mielőbbi fegyverszünetre lenne szükség. A felhívás szerint ez lehet a kiindulópont az átfogó béketárgyalásokhoz.
Az aláírók – köztük neves tartományi politikusok – elismerték, az Oroszországgal való kapcsolatok alapvető javítása csakis "egy Putyin utáni korszakban" lehetséges, de addig is a realitások tudomásul vétele alapján egyfajta modus vivendit kell találni az orosz kormánnyal, ami ugyanakkor kizárja a háború folytatását. A végén azonban megállapodásra van szükség Oroszország és Ukrajna között – fogalmaztak a képviselők.
Az aláírók figyelmeztettek a nehézfegyverek Ukrajnának történő szállításának és ennek kapcsán egy atomháború kitörésének veszélyére.
"Az eszkaláció spiráljának véget kell vetni"
– írták. A fegyverek szállítását szerintük gondosan mérlegelni kell, különös tekintettel arra, hogy hol húzódik az a vörös vonal, amelynek átlépése már a háborúba történő belépést jelentheti, és annak megfelelő reakciót válthat ki. Példaként említették a repüléstilalmi zónák létesítését, valamint a páncélosok, illetve vadászgépek szállítását.
A szerzők szerint békefelhívásuk egyben felhívás egy globális enyhülési politika újrakezdésére is.