Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szakértői szerint idén legalább 30 százalákkal fog csökkenni az ukrán GDP. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutató Intézetének tudományos főmunkatársa szerint ha egy ország területén folynak a harcok, ráadásul ilyen intenzitással, akkor 20 százalék alatt nem állnak meg ezek a számok. Az EBRD-é mérsékelt előrejelzés, mert a Világbank 45 százalékos csökkenést becsült – tette hozzá Deák András.
Kifejtette, hogy a háború mindegyik szektort érintette. "Ukrajna fejlettebb része a keleti terület volt. Azokban a megyékben, ahol most háborúznak, kétszer-háromszor nagyobb volt az egy főre jutó GDP, mint a nyugati megyékben, és ez főleg a nehéziparnak volt köszönhető" – mondta Deák András. A nyugat-ukrajnai területeken is leszerelik a gyárakat, mert nem lehet megszervezni a termelést, pedig ott nem folynak harcok.
Oroszország bruttó hazai terméke az előrejelzések szerint 10 százalékkal zsugorodhat. A szakértő szerint a csökkenés a szankciók miatt leginkább az exporttevékenységet érintik, illetve azokat a területeket, amelyek technológiailag nagyobb mértékben függnek a nyugati technológiáktól. Visszaesik a nyugati cikkek, autók, luxuscikkek, számítógépek fogyasztása, mert nem jutnak be az országba.
A szankcióknak érezhető hatása van az orosz mindennapokban is – mondta Deák András. "A legelemibb fogyasztási cikkekből volt hiány, az intimbetéttől az inzulinig, és mindenki szembesül ezzel. Nyilvánvalóan egy nagy városi környezetben jobban, mint egy falusiban, de nincs kivétel."
A szakértőt arról is kérdeztük, hogy mi lehet a jövője a lengyel–ukrán együttműködésnek.
"Abban biztosak lehetünk, hogy a lengyelek egyértelműen ki fognak állni az ukránok mellett, de hozzá kell tenni azért, hogy nem ugyanabban a ligában játszanak. Lengyelország az Európai Unió és a NATO tagja, míg erre Ukrajnának a jelen helyzetben nincsen esélye, így nem igazán tudnak egyenlő szerepet játszani. Lengyelországnak szövetségesekre van szüksége ahhoz, hogy Ukrajna mellett lobbizzon az EU-ban és a NATO-ban. Az egy másik dolog, hogy Ukrajnában milyen kapcsolatokat tart fönn Varsó, éppen ezért nem gondolnám azt, hogy a V4-es együttműködést Ukrajnával lehetne helyettesíteni" – fejtette ki.