Erdőtüzek, tarvágások, szárazság, betegségek és egyéb veszélyeztetések miatt esett vissza a koalák száma Ausztráliában, így az ország veszélyeztetett fajjá nyilvánította a koalákat Queenslandben, Új-Dél-Walesben ls az ausztrál főváros körüli területen – írja a BBC.
A koalák 2012 óta a sérülékeny fajok közt szerepeltek ezeken a területeken, számuk már egy ideje csökkenő, de eddig nem tett lépéseket érdekükben a kormány. Most helyreállítási tervet dolgoztak ki, és a területfejlesztési kérelmeket mostantól a fajra gyakorolt hatások szempontjából fogják értékelni.
Tavaly egy új-dél-walesi vizsgálat megállapította, hogy
a koalák 2050-re kipusztulnak, ha nem történik beavatkozás.
Becslések szerint a 2019-20-as fekete nyári bozóttüzek 5000 koalát öltek meg, csak Új-Dél-Walesben az élőhelyek 24 százalékát érintették.
"A koalák egy évtizeden belül a listán nem szereplőktől a veszélyeztetettekig jutottak. Ez megdöbbentően gyors hanyatlás. A friss döntés üdvözlendő, de nem fogja megállítani a koalák kihalás felé csúszását, hacsak nem párosul erősebb törvényekkel és a földtulajdonosok ösztönzésével, hogy megvédjék erdei otthonukat" - mondta Stuart Blanch, a WWF Ausztrália szakembere.
A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az éghajlatváltozás a bozóttüzeket és a szárazságot is súlyosbítja, és csökkenti az állatok eukaliptuszlevelekből álló étrendjének minőségét. A koalák Dél-Ausztráliában és Victoriában is előfordulnak, de a természetvédelmi csoportok szerint számuk országos szinten csökkenőben van.