Serpico 1971 decemberében tett vallomást a John Lindsay polgármester által kinevezett bizottság előtt, megtörve "a hallgatás kék falát", vagyis azt a tabut, hogy a rendőrkollégák nem tanúskodtak egymás ellen. Történetét 1973-ban a Serpico című filmben dolgozták fel, amelyben a rendőrt Al Pacino alakította, akit Oscar-díjra is jelöltek játékáért.
A Daily News riportere, Larry McShane decemberben készített interjút Serpicóval a Knapp-bizottságbeli meghallgatásának 50. évfordulója alkalmából.
"Úgy éreztem, hogy végre elmondhatom a világnak, és senki sem fog félbeszakítani. Arra gondoltam: tudom, mi az igazság. Minden egyes szó az enyém volt, és szívből jött" - idézte fel a történteket Serpico az újságnak.
Serpicót egy brooklyni drograzzia során lőtték arcon 1971-ben, hónapokkal a vallomása előtt. Mint mondta, a helyszínen lévő rendőrök nem jelentették, hogy egy rendőrt meglőttek.
I want to thank @NYCMayor, Chris Dunn @NYCLU, @PeterGleasonEsq &@lmcshanenydn for their efforts in facilitating my receipt of this long overdue honor awarded to me by the NYPD over 50 years ago ??? pic.twitter.com/UtPPDYxXkm
— frank serpico (@SerpicoDet) February 3, 2022
Bár a rendőrség kitüntette Serpicót 1972-ben a szolgálat közben kapott sérülésért, de azt nem nyilvánosan adták át, és nem is kapott hozzá hivatalos oklevelet.
Eric Adams polgármester a riport után jelentette be, hogy Serpico megkapja a kitüntetést. Mint mondta, "bátorsága inspirálta az én pályafutásomat is a bűnüldözésben".
Az egykori nyomozó csütörtökön a Twitteren mutatta be bekeretezett kitüntetését és az oklevelet.
Serpico 1972-es nyugdíjba vonulása után is szót emelt a rendőrségi visszaélések ellen, és támogatta azokat, akik bejelentést tettek a törvénytelenségek miatt. 2017-ben kiállt Colin Kaepernick amerikaifutball-játékos mellett, aki az NFL-ben tapasztalt faji igazságtalanság ellen tiltakozott.