Nyitókép: Pixabay

Visszakapták az őslakosok a világ egyik legkülönlegesebb őserdejét Ausztráliában

Infostart / MTI
2021. szeptember 30. 18:26
A keleti kuku yulanji közösség tagjaié lett a világörökség részét képező Daintree esőerdő.

Visszaadta a helyi őslakos közösségeknek a világörökség részét képező Daintree esőerdő, a világ legősibb esőerdője tulajdonjogát az ausztrál kormány.

A megállapodás szerint a keleti kuku yulanji közösség tagjai visszakaptak három másik nemzeti parkot is: a Ngalba Bulal, a Kalkajaka és a Remény-szigeteki parkot. A négy nemzeti park területe mintegy 160 ezer hektárnyi és az északi Port Douglastől a déli Cooktown városig húzódnak.

A Daintree esőerdő, amely 1988 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján, mintegy 180 millió éves és gazdag biológiai sokszínűségéről híres, ám az elmúlt években a klímaváltozás és az iparosítás, az erdőirtás miatt egyre nagyobb veszély fenyegeti. A Daintree szomszédos a Nagy-korallzátonnyal, Ausztrália egyik legfőbb idegenforgalmi látványosságával.

"A keleti kuku yulanji emberek kultúrája a világ egyik legősibb élő kultúrája, ez a megállapodás elismeri jogukat területük tulajdonlására, irányítására, kultúrájuk védelmére és annak megosztására a látogatókkal, mivel ők válnak az idegenforgalom vezetőivé a térségben" - közölte Meaghan Scanlon ausztrál környezetvédelmi miniszter.

Ausztrália hatalmas térségeit, köztük a Kakadu és az Uluru-Kata Tjuta nemzeti parkokat adták vissza az elmúlt évtizedekben jogos tulajdonosaiknak, ez azonban az első alkalom, hogy Queensland szövetségi állam átruházza egy trópusokon elterülő nemzeti park tulajdonjogát az őslakosokra.