Észak-Korea a NAÜ-szakértők kitiltása után felgyorsította atomfegyver-fejlesztési programját, és hamarosan nukleáris kísérleteit is újraindította, a legutóbbi 2017-ben volt.
"2018 decemberétől egészen most júliusig nem utalt semmi reaktorműködésre, de azóta igen, egyebek között hűtővíz-eltávolítás, ami aggasztó és egyértelmű megsértése az ENSZ biztonsági tanácsi határozatainak" - olvasható a jelentésben, amely az észak-koreai atomprogram magvát adó, öt megawattos jongbjoni reaktorra utal.
A NAÜ szerint ezenkívül gyanítható, hogy újra bányásznak uránt a pjongszani bányában. A magas fokra dúsított urán az atomfegyverek másik fontos eleme a plutónium mellett.
A NAÜ bejelentés nélkül, tagállamai tanácskozása előtt teszi fel mindig az internetre éves jelentését.
Frissítés: Kína hétfőn a jongbjoni atomreaktor újraindításának hírére reagálva azt javasolta, hogy az Egyesült Államok és a Koreai Köztársaság mozdítsa elő a Phenjannal folytatott politikai párbeszédet a Koreai-félszigeten kialakult helyzet lépésről lépésre történő rendezése érdekében. A kínai külügyminisztérium szóvivője, Vang Ven-bin kijelentette: "Reméljük, hogy az érintett felek politikai módszereket alkalmaznak a Koreai-félsziget problémájának megoldására. Olyan hatékony projektet kell kidolgozni, amely mindkét fél aggályait figyelembe veszi". A kínai diplomata szerint a jelenlegi helyzetben fokozatos és kiegyensúlyozott megoldások kidolgozására van szükség.
Észak-Korea az utóbbi hónapokban azzal fenyegetőzött, hogy kiszélesíti atomprogramját, ha az Egyesült Államok nem hagy fel "az ellenséges politikával" vele szemben, ami nyilvánvalóan az amerikai büntetőintézkedéseket és a rendszeres dél-koreai-amerikai hadgyakorlatokat jelenti.
A NAÜ-jelentéssel kapcsolatban egy meg nem nevezett amerikai tisztségviselő közölte vasárnap a Yonhap hírügynökséggel, hogy sürgősen fel kell újítani a párbeszédet és a diplomáciát Észak-Koreával.