Míg korábban évente 80-100 ember próbálta meg illegálisan átlépni a fehérorosz-litván határt, idén ez 2800-ra emelkedett.
A fehérorosz akció a nyomásgyakorlás mellett a pénzről is szól, így hasznosítják a belarusz légitársaság felszabadult kapacitását. A szakértő szerint azonban lehet, hogy a java még hátravan, a tálibok előretörésével ugyanis sokszorosára emelkedhet az orosz-fehérorosz menekültszállítás. "Ez egy huligán mentalitás,
Fehéroroszország bosszút akar állni és meg akarja mutatni, hogy vele nem lehet packázni"
- az Oroszország-szakértő szerint ez áll a menekültek szervezett szállítása mögött. Rácz András úgy látja, az EU által elfogadott szankciók tényleg hatékonyak, és fájnak a fehérorosz rezsimnek.
"Azzal, hogy menekülteket importálnak Afrikából, a keletről és más helyekről Minszkbe, aztán a fehérorosz hatóságok átviszik őket a litván határra, és elindítja őket nyugatra, nyomást gyakorolnak Európára, kikényszerítve, hogy a szankciókat valamiképpen enyhítsék. Nem mellesleg van ennek egy pénzügyi dimenziója is, a menekülőktől ők pénzt szednek, nem is keveset. 2000 menekült jutott el eddig a litván határig, csak ebből 2 millió dollár származott a rezsimnek."
Hozzátette: a vezényelt menekülthullám szó szerint egyik napról a másikra kezdődött, és felkészületlenül érte Litvániát.
Az unió nemrég segítséget ajánlott Vilniusnak.
"Idő, amíg kiépítik az infrastruktúrát, a határkerítést, a járőrútvonalakat, azt gondolom, ez a határ védhető lesz a Frontex nélkül is,
olyasmi megoldás jöhet létre, mint Magyarország déli határán"
- ecsetelte Rácz András.
Ha szerinte a a litván határt sikerül megvédeni, akkor számítani lehet arra, hogy Lettország, Lengyelország vagy Ukrajna határa lesz a cél, a 2015-öshöz hasonló menekültáradatra azonban a fehéroroszok korlátozott lehetőségei miatt nem kell felkészülni.
"Ami probléma lehet, az az afganisztáni helyzettel függ össze. Milliós nagyságrendben fognak emberek elindulni Afganisztánból, százezrek fognak kikötni Oroszországban. Létező forgatókönyv, hogy ezeket a menekülteket megpróbálják átterelni az Európai Unió felé" - mutatott rá.
A szakértő szerint azt is mondhatjuk, hogy amit most a fehérorosz-litván határ 670 kilométeres szakaszán látunk, az a próbaüzeme annak, amit az afganisztáni menekültekkel terveznek. Rácz András szerint a szervezett afgán menekülthullámra még bőven ebben az évben van esély.