Az eső pillanatok jelentik a legnagyobb segítséget a tűzoltóknak: az eső egyfelől lehűti a levegőt, másfelől oltja a tüzeket. A keleti partvidéken - a korábbi 200-230 tűzgócból - már csak 30 helyen ég a növényzet.
Severe thunderstorms have hit some wildfire-stricken regions of Australia.
— CNN International (@cnni) 2020. január 16.
But so far, there hasn't been enough rain to put out the fires, and lightning from the storms has also sparked new blazes. https://t.co/H5myAhsv8G
Ott, ahonnan a tűz már elvonult, máris utat talált magának az élet. A képek tanulsága szerint friss hajtások borítják a megperzselt fák törzsét.
Melbourne-ben már szerdán is esett, megtisztította a nagyváros levegőjét a szmogtól. Az eső miatt szüneteltetni kellett az ausztrál teniszbajnokság mérkőzéseit - írja az euronews.com.
A mostani csapadék ugyan nem olt el minden tüzet, de hozzájárul az oltáshoz.
Jelentős, a bozóttüzeket gerjesztő szárazságra enyhülést hozó esőre az előrejelzések szerint márciusban lehet számítani.
Ausztráliában gyakoriak a nyári bozóttüzek, de idén katasztrofális mértékűvé váltak. Mindeddig 29 halálos áldozatot követelt a tűz, országszerte több mint 2500 otthon lett a lángok martaléka és mintegy egymilliárd nagyobb állat pusztult el.
HERE TO HELP: Firefighters offered water to a baby koala and its mother found on fire-ravaged Kangaroo Island in Australia. https://t.co/ujAlMhJfhb pic.twitter.com/6DIaRwndk2
— ABC News (@ABC) 2020. január 16.
A lángok 10 millió hektáron - Portugália méretű területen - emésztettek fel mindent. Tucatnyi embert helyeztek vád alá szándékos gyújtogatás miatt, de a tragédia legfőbb oka a szakemberek szerint a klímaváltozás miatt átalakult időjárás.