eur:
393.12
usd:
367.3
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György
Az iráni elnöki hivatal által közreadott képen Haszan Róháni iráni elnök teheráni hivatalában 2019. június 25-én. Róháni értelmetlennek nevezte, és élesen bírálta az előző nap Donald Trump amerikai elnök által aláírt Irán elleni újabb pénzügyi szankciókat tartalmazó rendeletét.
Nyitókép: MTI/EPA

Már a vallási vezetés ellen tüntetnek Iránban

Az amerikai-iráni konfliktus kiterjedésétől ugyan nem tart, de az iráni belpolitika kiéleződésétől már igen a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes egyetemi tanára. A közel-keleti országban ugyanis az ukrán utasszállító lelövése miatt két napja tüntetnek a kormány, sőt a vallási vezetés ellen, a megmozdulások Teheránon kívül már több városra is kiterjedtek. Egyes közösségi médiában közzétett felvételek szerint a hatóságok éles lőszert is bevetettek a tömegoszlatásnál, a hatóságok viszont visszautasítják a vádakat.

Hagyományos eszközökkel vívott háború egyik félnek sem érdeke - mondta az InfoRádiónak Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes egyetemi tanára az Egyesült Államok és Irán közti konfliktusról. A konfliktus azonban ettől még nem szűnik meg, az Egyesült Államok már be is vezetett néhány, elsősorban gazdasági szankciót az atom- és olajiparral kapcsolatban. Ez rendkívül érzékenyen érinti Iránt.

A szakértő szerint Irán óriási hibát követett el az ukrán menetrend szerinti - javarészt irániakat szállító - utasszállító lelövésével, ráadásul a helyzetet sikerült tovább rontaniuk a kommunikációval: először a műszaki hibával kapcsolatos kijelentésekkel, majd az akció tagadásával. Emiatt a kormányzati politikát ellenző tüntetések kezdődtek a fővárosban, Teheránban szombaton.

Előfordulnak, és vannak is tüntetések Iránban, csak nem szokták közszemlére tenni, és az iráni média sem számol be ezekről, legfeljebb a külföldi sajtóban fordul elő kisebb hírként egy demonstráció.

Ekkora tüntetés azonban, mint a hét végén, nem volt az utóbbi időben - mondta Kis-Benedek József.

Szerinte a lakosság rendkívül elégedetlen a kormányzati kommunikációval, és azzal, hogy a saját embereiket lőtték le.

Magával az iráni rendszerrel, az ajatollah vezette vallási vezetéssel szemben lépnek fel - hangsúlyozta a szakértő.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy bár Irán teokrácia, nem mindenki vallásos és támogatja feltétel nélkül a vallási vezetést. Sokan szeretnék, ha reformok kezdődnének, és a rendszer átalakulna, és Irán egy, a mi kifejezésünkkel szólva demokratikusabb ország lenne - mondta Kis-Benedek József.

Az iráni fiatalság egy része nemhogy nem vallásos, hanem egyenesen példaképnek tekinti Amerikát. A nemzetbiztonsági szakértő szerint nem kizárt, hogy valódi változások kezdődjenek. Az arab tavasz hatása Iránban is érezhető. Az amerikaiak pedig régóta próbálkoznak azzal, hogy legyen egy rendszerváltás Iránban is, egyelőre kevés sikerrel. Lehet, pont ez a szerencsétlenség, a repülőgép lelövése nyomán indult tüntetések, és hogy nagyon sok ember vonul az utcákra - amit egy idő után nem tud kezelni a hatalom - vezet majd el komolyabb változásokhoz.

A tüntetők követelései között már az szerepel, hogy a legfelső vezetést kellene eltávolítani - tette hozzá Kis-Benedek József.

A szakértő szerint valószínű, hogy az újabb demonstrációkat erőszakkal, és egyes tüntetők eltüntetésével fogják kezelni. Videófelvételek tanulsága szerint a hétvégi tüntetéseknél a könnygáz mellett már éleslőszert is használtak a demonstrálók oszlatására a hatóságok. A BBC híre szerint a teheráni redőrfőnök visszautasította a vádakat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Újabb őrizetbevétel Németországban: egy EP-képviselő asszisztense dolgozhatott Kínának

Kína javára végzett kémtevékenység gyanújával vettek őrizetbe egy embert a karlsruhei szövetségi főügyész utasítására. Az eset különbözik a korábbi háromtól, ezúttal ugyanis egy parlamenti párt európai parlamenti képviselőjének legközelebbi munkatársáról van szó. Kína berlini nagykövetsége visszautasította a vádakat.

A lengyel álláspont egyértelmű: Oroszországnak stratégiai vereséget kell szenvednie Ukrajnában - szakértők az Arénában

A lengyelországi önkormányzati választások után mindkét politikai oldal győztesnek vallhatja magát – derült ki az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Mitrovits Miklós történész és Dobrowiecki Péter, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője, két Lengyelország-szakértő volt a vendége. A beszélgetésben szó esett Donald Tusk Európa-politikájáról és Jaroslaw Kaczynski utódlásának kérdéséről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Jelentési nagyüzem a tőzsdéken, a Teslára szegeződnek a szemek

Hangulatjavulással indult a hét a tőzsdéken, tegnap világszerte felpattantak a tőzsdék a korábbi hetekben tapasztalt esés után. A momentum a mai nap kitartott, Ázsiában nagyrészt emelkedtek a vezető részvényindex és Európában is határozott emelkedést lehet látni, valamint az USA-ban is folytatódott az erősödés. Közben felpörögtek az események mind makrogazdasági, mind gyorsjelentési fronton: itthon az MNB kamatdöntést tartott, és a nap folyamán sorban érkeztek a BMI adatok Európából és az Egyesült Államokból; közben a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre figyelnek, a Spotify árfolyama például nagyot ugrott a vártnál jobb eredmények után, de a zárás után érkezik majd a Tesla is, amelyről még a jelentést megelőzően technikai elemzést készítettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×