A kormányrendelet indoklásában az áll, hogy az intézet eredményei elhanyagolhatók voltak a ráfordított közpénz mértékéhez képest. A kormány ugyanakkor azt is felrótta, hogy az intézet "politikai platformként" működött, és azért szervezett rendezvényeket, hogy forradalomértelmezésével nyilvánosan ellentételezze azokat a forradalommal kapcsolatos ügyészségi vizsgálatokat, amelyek keretében vádlottként vizsgálják többek között Ion Iliescu volt román elnököt is.
Az intézetet azzal a deklarált céllal hozták létre 2004-ben, hogy tudományosan elemezze politikai, gazdasági és társadalmi síkon az 1989-es román forradalom előzményeit, történéseit és következményeit. Az intézet vezető tanácsába ugyanakkor épp azok a személyiségek kerültek, akik a Ceausescu-diktatúra megdöntése után átvették a hatalmat Romániában: Ion Iliescu, mellett Petre Roman volt miniszterelnök és Gelu Voican Voiculescu volt miniszterelnök-helyettes.
A Mediafax hírügynökségnek adott nyilatkozatában Ion Iliescu "megengedhetetlen disznóságnak" nevezte az intézet megszüntetését. "Ezzel lemondunk a román forradalomról, lemondunk a tanulmányozásáról. (.) Ez olyan kiemelkedő pillanata volt a történelmünknek, amely meghatározta mindazt a változást, amelyen átment az ország az utóbbi harminc évben. Hogy mondhatnánk le róla? Hol történik még ilyen a világban?" - idézte a Mediafax hírügynökség az intézkedés miatt tiltakozó Iliescut.