Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Friss információk a hallei lövöldözésről

Infostart / MTI
2019. október 9. 19:10
Hivatalosan is megerősítették, hogy egy támadó volt. Halléban már az utcára mehetnek az emberek, ám a közeli Landsbergben rendőri készenlét van, utakat zártak le és a lakosságot arra kérték, ne menjenek az utcára.

A kora estig kiadott hatósági közlemények, sajtóhírek és szemtanúk beszámolói alapján támadás érte Halle zsinagógáját és a mellette lévő zsidó temetőt, miközben 70-80 hívő az engesztelés napját, a jóm-kipúrt ünnepelte.

A támadó vagy támadók nem tudtak behatolni sem az épületbe, sem a temetőbe.

A sikertelen próbálkozás után két embert lelőttek:

az egyikük egy fiatal nő, aki a zsinagóga és a temető térségében az utcán gyalogolt. A másik áldozat néhány száz méterre egy török büfében vásárolt, a támadók kívülről lőttek be az üzlethelységbe.

Antiszemita indíttatásra és szélsőjobboldali háttérre utalnak a lövöldözés körülményei, a cselekményt egy ember követte el - közölte Horst Seehofer szövetségi belügyminiszter, hozzátéve: a lehető legélesebben elítéli a "békés együttélésünk ellen intézett visszataszító támadást". A politikus este kiadott közleményében megerősítette, hogy az esetnek két halálos áldozata és két sebesültje van.

Rendőrök a németországi Halle városában elkövetett lövöldözés helyszínén. A támadás pontos indítékát egyelőre nem tudni, a lövöldözésben legkevesebb két ember életét vesztette. MTI/EPA/Filip Singer

A Bild című lap este hírportálján azt jelentette, hogy csak egy támadó volt. Erről írt az MDR tévé honlapja is. A hatóságok a többi sajtójelentéshez hasonlóan ezt az értesülést sem kommentálták nyilvánosan.

Az ügyet magához vonta az állam elleni súlyos bűncselekmények ügyében illetékes szövetségi legfelsőbb ügyészség. A karlsruhei központú hatóság egyik szóvivője a dpa hírügynökségnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta: egyelőre nem világos, hogy valóban antiszemita támadás történt-e.

Az elkövető vagy elkövetők több automata fegyverrel és robbanóeszközzel rendelkeztek, terepszínű öltözéket, golyóálló mellényt és sisakot viseltek. A sikertelen támadás és a zsinagóga körüli lövöldözés után egy feltételezett elkövetőt elfogtak Hallétól délre, Zeitz közelében egy autópályán, miután balesetet okozott. A Leipziger Volkszeitung című lap értesülése szerint német állampolgár, az ugyancsak az ország keleti részén fekvő, Szász-Anhalttal szomszédos Türingiából származik.

Hallétól északkeletre, Landsberg nevű településen a rendőrség jelentős erőket vont össze, az utakat lezárták. Az akció háttere nem ismert.

A hallei zsinagógában ünneplő híveket csak órákkal a támadási kísérlet után engedték ki az épületből. A rendőrség és a város vezetése este feloldotta az ámokfutások esetére rendszeresített intézkedéseket, így visszavonták a kijárási tilalommal járó rendkívüli helyzetet és megnyitották a támadás miatt lezárt főpályaudvart.

Az eset miatt a szomszédos Szászország tartományban is mozgósították a terrorelhárító egységeket. Megerősítették a drezdai zsinagóga védelmét, a Hallétól mintegy 30 kilométerre fekvő Lipcsében pedig több kereszteződést megerősített fegyverzetű rendőrök foglaltak el.

A városban éppen szerda este ünneplik a rendszerváltást és a német újraegyesítést megelőző tömegtüntetések 30. évfordulóját. A szabadtéri megemlékezésre sok ezer embert várnak, a vendégek között van Frank-Walter Steinmeier államfő is.

A rendezvényt megtartják, a rendőri jelenlétet megerősítik.

Az engesztelés napja a legszentebb, bűnbánó imákkal töltött zsidó főünnep. Izraelben ekkor gyakorlatilag megáll az élet a zsidó naptár szerint a keddi naplementétől a szerdai naplementéig. Az engesztelés napja a bűnbánat és a megbocsátás ideje, amikor Isten feljegyzi az élet könyvébe azoknak a zsidóknak a nevét, akik az új esztendőben is élhetnek.

A hallei támadást elítélte a német politikai és társadalmi élet számos vezető tagja, köztük Heiko Maas külügyminiszter, aki kiemelte, hogy a zsinagóga elleni támadás valamennyi németet "szíven üt". Hozzátette, hogy mindenkinek fel kell lépnie az antiszemitizmus ellen. Rainer Maria Woelki bíboros, kölni érsek hangsúlyozta: közösen dolgozni kell azért, hogy "soha többé ne kelljen félnie zsidóknak Németországban".