Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Lehotka László

Rá sem lehet majd ismerni New Yorkra, ha ezt a durva törvényt végrehajtják

Infostart / MTI
2019. június 20. 17:15
Teljesen megváltozhat a metropolisz képe, olyan jelentős intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy megfeleljenek az egyébként nagy többséggel elfogadott jogszabálynak.

Nagyratörő törvénytervezetet fogadtak el a New York-i törvényhozók az éghajlatváltozás elleni küzdelem jegyében csütörtök hajnalban, amelynek célja, hogy

2050-ig nullára csökkentsék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását.

A tervezet 104 támogató és 35 ellenszavazatot kapott. Törvényerőre emelkedéséhez Andrew Cuomo New York-i kormányzó ellenjegyzése szükséges. Cuomo elkötelezett híve az éghajlatváltozás elleni küzdelemnek.

Az úgynevezett éghajlat- és közösségvédelmi törvény elképzelései szerint 2030-ig 40 százalékkal kellene csökkenteni a károsanyag-kibocsátást, 2040-ig pedig teljesen át kellene állni a megújuló energiaforrásokra az áramtermelésben. Szakértők szerint

a nagyratörő célok eléréséhez szükség lehet a benzinmotoros járművek és az olajkazánok teljes kiiktatására, valamint fák ültetésére és a lápos területek helyreállítására.

A jogszabály törvényerőre emelkedése esetén New York lenne a második állam, ahol a szénmentes gazdaság kialakítása politikailag definiált cél. Az első ilyen állam Kalifornia, ahol tavaly célul tűzték ki a szénmentes gazdaság létrehozását 2045-ig.

Üzleti körök szerint a zéró károsanyag-kibocsátás nem megvalósítható.

A gazdasági szféra képviselői azt is kifogásolták, hogy az új New York-i szabályozás munkahelyek megszűnéséhez vezet.

Steve Englebright képviselő ezzel szemben rámutatott: New York példája másokat is cselekvésre buzdíthat. "Ez azt jelenti, hogy az országunkban megfigyelhető tudományellenes hangulat és Washington tamáskodása ellenére az államok utat mutathatnak" - tette hozzá.

Donald Trump amerikai elnök 2017-ben bejelentette, hogy kilép a párizsi klímaegyezményből, mert szerinte túl sokba kerül az Egyesült Államoknak.

Trump a hagyományos, fosszilis energiahordozók híve, és sokat enyhített elődje, Barack Obama által életbe léptetett szigorú környezetvédelmi szabályozásokon.

Ennek ellenére több demokrata vezetésű állam és város jelezte, hogy a washingtoni irányvonallal szembemenve mindent megtesz a globális felmelegedés megfékezéséért.