A rendőrség letartóztatta az elkövetőket, három 40 év körüli varsói lakost, akik egy balliberális civil szervezet aktivistáit. A szobordöntésről egy ismert lengyel újságíró felvételeket készített. A Twitter közösségi hálón közzétett fényképeken látható, hogy a szobrot kötelek segítségével borították le a földre fektetett gumiabroncsokra.
A ledöntött szobor kezébe gyerekfehérneműt adtak, gyerekcipőt és ministránsruhát tettek rá.
Ktoś w końcu nie wytrzymał. Zniszczono pomnik prałata #Jankowski'ego w #Gdańsk'u. Położono na nim ministrancką komżę, dziecięcą bieliznę i buciki. Społeczeństwo ma dość przypadków pedofilii w polskim Kościele Katolickim i chronienia sprawców, a nie ofiary.@EpiskopatNews #KK pic.twitter.com/ew9zOPQJ46
— Szymon Komorowski (@szykom89) 2019. február 21.
Az aktivisták internetes kiáltványt tettek közzé, amelyben azzal vádolták a katolikus egyházat, hogy nem reagált a lelkész által elkövetett "rossz tettekre".
Dziś w nocy trójka aktywistów obalila pomnik księdza Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Jankowski latami dopuszczał się przestępstw seksualnych wobec dzieci. Wokół sprawy panowała zmowa milczenia. Ksiądz nigdy nie poniósł konsekwencji swoich czynów.
— Akcja Demokracja (@AkcjaDemokracja) 2019. február 21.
Źródło: @sekielski #jankowski pic.twitter.com/qiqVx4SbFR
A gdanski emlékművet már többször megbecstelenítették, miután tavaly decemberben a Gazeta Wyborcza lengyel balliberális napilap riportot közölt, amelyben a 2010-ben elhunyt Jankowskit kiskorúak ellen elkövetett szexuális visszaélésekkel vádolta meg. Hasonló ügyben még a pap életében, 2003-ban elindítottak ellene egy ügyészségi eljárást, de a rá következő évben megszüntették. A tavalyi év végén a gdanski katolikus egyházmegye újabb vizsgálatot kezdeményezett.
A gdanski főpolgármesteri hivatal csütörtökön közleményt adott ki, mely szerint a város közterein "nincs helye Henryk Jankowski lelkész emlékművének". Felidézték: a szobor eltávolítását a városháza már tavaly decemberben kezdeményezte. A dokumentumban egyúttal elítélték a szobor éjjeli ledöntését.
A gdanski önkormányzat élén Aleksandra Dulkiewicz áll, aki kilépett az ellenzéki Polgári Platformból, mielőtt elfoglalta a tisztséget a január közepén meggyilkolt Pawel Adamowicz főpolgármester utódjaként. Adamowicz fiatal korában Jankowski ministránsa volt, de ő is a pap emlékművének eltávolítását támogatta az ügy kipattanása után.
Az 1936-ban született Henryk Jankowski elsősorban arról ismert, hogy a múlt század nyolcvanas éveitől együttműködött a Szolidaritás szabad szakszervezet vezetésével, különösen Lech Walesa későbbi lengyel elnökkel. A Nyugatra kivándorolt lengyelektől jelentős támogatást kapott, melyet a Szolidaritás aktivistáinak, a kórházaknak továbbított. Hazájáért bemutatott miséin tömegek vettek részt.