Az arab tavasznak az egyiptomi szakasza ugyanannak a forradalmi hullámnak volt a része, amely Tunéziában indult el – hangsúlyozta Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója. Wagner Péter emlékeztetett: 8 évvel ezelőtt a helyi lakosság tiltakozott, elsősorban a fővárosban százezeren vonultak utcára a Mubarak-rezsim ellen. Mint mondta: az eseményekhez a gazdasági növekedés, a társadalmi mobilitás hiánya, a politikai jogok korlátozása, illetve a fiatalok életének kilátástalansága vezetett.
A szakértő felidézte, hogy a hadsereg engedett a tüntetőknek, és Hoszni Mubarak távozott, majd ezt követően demokratikus választásokat tartottak.
Viszont azóta Egyiptomban visszarendeződés történt, ismét autoriter intézkedéseket vezettek be, amik nem kedveznek a politikai véleménynyilvánításnak.
A nagy remény és várakozás után mégsem történt meg a demokratikus fordulat az arab világban. Líbiában, Szíriában és Jemenben is polgárháború zajlik – emelte ki a szakértő.
A kutató hozzátette: nem biztos, hogy az arab kultúra alkalmas arra, hogy ezekben az országokban demokráciák működjenek.