Kínában az egykepolitika 36 év után véget ért 2015-ben, miután a Kínai Kommunista Párt eltörölte a két gyereket vállaló családokat sújtó szankciókat.
Az egykepolitikát eredetileg azért vezették be 1979-ben, hogy megakadályozzák Kína túlnépesedését. Az ázsiai állam lett a világ legnépesebb országa, ugyanakkor az állami születésszabályozásnak számos hátulütője is van, amelyek közül
a legveszélyesebb az, hogy menthetetlenül eltorzult Kína korfája.
A Nemzeti Statisztikai Iroda adatai szerint tavaly a születések száma a 2015-ös intézkedések ellenére is 3,5 százalékkal, 17,2 millióra esett vissza - írja a Bloomberg.com. Ezen kívül komoly munkaerőhiány alakult ki, és a sok szülő aggódik a további gyermekek felnevelésének költségei miatt.
A kínai Országos Egészségügyi Bizottság szakértőket szervezett, hogy adókedvezményeket és más előnyöket találjanak a gyermekek költségeinek csökkentése érdekében.
A kutatás szerint a kínai politikai döntéshozók úgy vélik, hogy drámaibb fellépésre lenne szükség ahhoz, hogy a demográfiai csökkenést megszüntessék. A Bloomberg News májusban jelentette be, hogy Kína szándékában áll eltörölni minden, a családok gyerekvállalását korlátozó szabályzást, amellyel aztán csökkenthetnék az ország öregedési ütemét.
Erre a bejelentésre a kínai gyerekjáték- és bébiétel-iparban érdekelt cégek részvényei rekordmagasságba törtek.
Kína már napjainkban is a világ egyik legfontosabb gyerekáru-piacának számít: ez a szektor 2016 ősze és 2017 nyara között 19,4 milliárd dolláros forgalmat bonyolított le, ami 11 százalékos növekedést jelent.