"Az Iráni Iszlám Köztársaság úgy gondolja, hogy kétoldalú formában kellene zajlania a közeledésnek a Koreai-félszigeten, külföldi országok beleszólása és provokációi nélkül" - mondta Bahram Gasszemi iráni külügyi szóvivő.
"Negyvenéves tapasztalatunk - különösen a nukleáris megállapodást illetően - azt mutatja, hogy az amerikai kormány nem megbízható szereplő, és nem tartja be az általa vállalt nemzetközi kötelezettségeket, emiatt pedig nem méltó arra, hogy szerepet játsszon az országok közötti egyezségek alakításában" - fűzte hozzá.
Ez a tendencia csak erősödött Donald Trump amerikai elnök hatalomra lépésével - vélekedett Gasszemi.
Trump többször bírálta az atomalkut, amelyet az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország kötött Iránnal 2015 nyarán. Ebben az iszlám köztársaság kötelezettséget vállalt atomprogramja korlátok közé szorítására, cserébe a vele szemben alkalmazott, kiterjedt szankciók feloldásáért.
Az amerikai elnök május 12-én dönt arról, hogy felmondja-e az egyezményt, és újabb büntető intézkedéseket léptet-e életbe Iránnal szemben. Trump kételkedik benne, hogy Teherán eleget tesz kötelezettségeinek, holott a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) értékelése szerint Irán betartja a megállapodást.
"Úgy próbálják meg kijátszani a szankciókat, hogy hajóról hajóra rakják át az árukat" - magyarázta sajtótájékoztatóján Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök. "A felderítő egységek számának növelése lehetővé teszi, hogy azonosítsuk az ilyen tevékenységet, és felelősségre vonjunk az abban résztvevőket" - tette hozzá.
Áprilisban egy brit hadihajó is csatlakozott a büntető intézkedések betartatását célzó erőfeszítésekhez.
Japán üdvözli a felderítő tevékenység nemzetközi szolidaritás jegyében történő fokozását, amire szerinte azért van szükség, hogy a lehető legnagyobb nyomás alatt tartsák a nukleáris és rakétafejlesztési programja miatt szankciókkal sújtott Észak-Koreát - írta közleményében a tokiói kormány, a brit, ausztrál és kanadai erőfeszítésekre utalva.
A kanadai és ausztrál repülőgépek az Okinaván található Kadena amerikai légi támaszponton állomásoznának majd - tudatta a kabinet.
Bár a pénteki Korea-közi csúcstalálkozó kiváló légkörben zajlott, Donald Trump amerikai elnök jelezte: mindaddig fenn kell tartani a nyomást Phenjanon, amíg kézzelfogható eredmények nem születnek az észak-koreai nukleáris és rakétaprogram ügyében. Az Egyesült Államok hű szövetségesének számító Ausztrália felsorakozott Trump mögött, és a diplomáciai, illetve a gazdasági nyomás fenntartása mellett foglalt állást.