Nyitókép: ANTONIO LACERDA

Szúnyogokat szórtak szét a zikavírus ellen Brazíliában

Infostart / MTI
2018. április 26. 22:42
Milliószámra szórnak le drónokról steril moszkitókat Brazília egyes részein, hogy akadályozzák a zikavírust terjesztő moszkitók szaporodását.

A zikaláz, a dengueláz és a sárgaláz terjesztéséért felelős szúnyogfaj, az Aedes aegypti steril egyedeit laboratóriumban tenyésztették azzal a céllal, hogy szaporodásukat gátolják.

Jeremy Bouyer, az ENSZ Nemzetközi Atomenergia Hivatalának (IAEA) tudósa elmondta: ezzel a módszerrel radikálisan vissza lehet szorítani a szúnyogpopulációt, a következő szúnyoggeneráció populációja 99 százalékkal csökkenhet.

Hozzátette: a drónok lehetővé teszik, hogy a levegőből, nagy mennyiségben szórhassák szét a steril szúnyogokat, s ez az eljárás ráadásul olcsóbb is a korábbiaknál.

Brazíliát 2015-16-ban sújtotta komolyan a zikajárány. A zikavírus-fertőzés miatt sok ezer kisbaba született kóros kisfejűséggel és más rendellenességgel.

Korábban a steril szúnyogokat a gyakran nehezen járható utakon, teherautókkal szállították az érintett helyszínekre, ami költséges és nehézkes volt.

Az IAEA, a FAO és a nonprofit WeRobotics összefogásával márciusban 280 ezer steril moszkitót juttattak el drónokkal Brazília északkeleti vidékére. A drónokkal 20 hektárnyi területen öt perc alatt szórták szét a steril szúnyogokat.

Brazília 2017 végén és 2018 elején, a szúnyogszezon csúcsán, három hónap alatt egy millió steril moszkitó szétszórását tervezte Juazerio és Recife környékén. A WeRobotics társalapítója, Adam Klaptocz szerint ez volt az első eset, hogy ekkora mennyiségű szúnyogot tudtak sikeresen szétszórni drónokkal.

A sikeres kísérlet óta Thaiföld, Szingapúr, Montenegro és Görögország is érdeklődött az eljárás után, hogy ezen a módon csökkenthessék a káros rovarpopulációt.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján évente sok millióan halnak meg a moszkitók által terjesztett betegségek miatt.