Putyin a Haszan Róháni iráni elnökkel folytatott vasárnapi telefonbeszélgetésében beszélt erről, miután az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország szombaton célzott csapásokat mért szíriai katonai létesítményekre az április 7-i kelet-gútai vegyifegyver-támadás miatt. A Kreml közlése szerint az iráni és az orosz elnök egyetértett abban, hogy a nyugati katonai akció ártott a hét éve húzódó, többoldalú szíriai konfliktus politikai rendezési esélyeinek.
A szombati volt az eddigi legnagyobb katonai akció Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen. A művelet mindhárom résztvevője hangsúlyozta, hogy nem beavatkozni akartak a konfliktus menetébe, és nem volt céljuk a damaszkuszi kormány megdöntése sem.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes - röviddel Putyin szavainak közzététele előtt - békülékenyebb hangon nyilatkozott, és azt mondta:
Moszkva mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy javítsa a Nyugathoz fűződő viszonyát.
"Minden lehetőséget kihasználunk arra, hogy kimozdítsuk a helyzetet a jelenlegi rendkívül veszélyes politikai mélypontról" - fogalmazott Rjabkov a TASZSZ orosz hírügynökségnek.
Eközben Damaszkuszban Fejszál Mekdad szíriai külügyminiszter-helyettes háromórás megbeszélést folytatott a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) ellenőreivel orosz tisztségviselők jelenlétében. Az OPCW szakértői szombaton érkeztek Damaszkuszba, és a dúmai vegyifegyver-támadás helyszínére készülnek, hogy vizsgálatokat folytassanak.
A feltehetően ideggázokkal elkövetett támadásban több mint 40 ember halt meg a kelet-gútai településen. A nyugati hatalmak az Aszad-rezsimet teszik felelőssé, míg a damaszkuszi vezetés és legfőbb szövetségese, Oroszország ezt visszautasítják, koholmánynak nevezve a Nyugat állításait. Moszkva bírálta a nyugati országokat amiatt, hogy a katonai csapásokkal nem várták meg az OPCW helyszíni vizsgálatainak eredményeit.