A Bloomberg szerint ez lenne a 2011-ben hatalomra került Kim Dzsong Un első hivatalos - ismertté vált - külföldi útja. Sem a látogatás céljáról, sem tervezett útvonaláról nem szivárogtak ki eddig információk.
A Kyodo japán hírügynökség a nap folyamán jelentette, hogy a phenjani rezsim egy magas rangú tisztségviselője érkezett vonattal Pekingbe. Az ügyre rálátással bíró illetékesekre hivatkozva a Kyodo arról számolt be, hogy a látogatás célja a zilált kínai-észak-koreai kapcsolatok javítása. A két állam ugyanis elhidegült egymástól, miközben a phenjani kommunista vezetés nukleáris programján dolgozott, Peking viszont támogatta az éppen ez ellen irányuló büntetőintézkedéseket az ENSZ Biztonsági Tanácsában.
Peking hagyományosan az elzárkózó észak-koreai vezetés szövetségesének számít, ugyanakkor Kim Dzsong Un a közeljövőben tervez találkozókat Kína két nagy riválisával, Dél-Koreával és az Egyesült Államokkal.
A Nippon News Network hírtelevízióban bemutatott képsorokon egy 21 vasúti kocsiból álló zöld szerelvényt lehetett látni sárga, vízszintes csíkokkal az oldalán. A japán műsorvezető megjegyezte, hogy Kim apja, Kim Dzsong Il ugyanilyen szerelvényen érkezett Pekingbe 2011-ben.
A Kyodo saját forrásaira hivatkozva még vasárnap közölte, hogy egy különvonat kelt át vélhetően egy magas rangú tisztségviselővel a Pekingtől 1100 kilométerre fekvő Dandong határvárosánál. Az út vasúton a kínai fővárosba 14 órát vesz igénybe.
Szemtanúk fokozott biztonsági intézkedésekről számoltak be az említett vasútvonalon, de a fővárosban is, a többi között a Csangan főúton is, amelyet lezártak a hatóságok. A rendőrség emellett hétfőn a turistákat a központi Tienanmen tér elhagyására szólította fel, ami többnyire csak magas rangú látogatóknak a Nagy Népi Csarnokban történő fogadása alkalmával fordul elő.
A Reuters helyszínen lévő tudósítója egy hosszú gépkocsikonvojról számolt be, köztük egy elsötétített ablakú limuzinról a Csangan főúton.
A hírügynökség kiemelte, hogy az elhunyt korábbi észak-koreai vezetőnek, Kim Dzsong Ilnek a látogatásait is mindig csak utólag erősítette meg a pekingi, illetve a phenjani vezetés.