„Különösebb ünnepi hangulatról nincsen szó” – hangsúlyozta Korányi G. Tamás. Természetesen minden orosz számon tartja november, bár a kilencvenes évek óta már nem munkaszüneti nap. A 100. évforduló alkalmából kiállítások nyíltak, hétvégén népünnepély az Auróra cirkáló előtt katona zenekarral és felvonulással korabeli öltözetben – tájékoztatott a tiszteletbeli főszerkesztő.
Barikádokkal és harci gépjárművekkel díszített ünnepélyen korabeli beszédeket lehetett hallani, de énekelték az internacionálét és mozgalmi dalokat is.
„Egyfajta mozgalmi délután volt”
– fogalmazott Korányi G. Tamás.
Az esti órákban a cirkálóra vetített fényjátékkal szórakoztatták a közönséget, néhány régi felvétel köszönt vissza a falakon. Bár Lenin nem jelent meg a videókon, Putyin felbukkant az oroszok elmúlt száz évét bemutató bejátszásokon.
Az újságíró szerint politikamentes, jó hangulat uralkodott a megemlékezésen. Az ünneplők által lobogtatott vörös papírzászlókon ötágú csillag helyett az Auróra emblémája díszelgett.
Világraszóló ünneplés korának alkonya
Az állampárti időkben világraszóló ünneplést jelentett a november 7-i megemlékezés. 1967-ben például díszszemlét tartottak a Vörös téren, bemutatták az első interkontinentális rakétákat 30-40 államfő jelenlétében.
1991-ben azonban betiltották az – azóta más néven, sokkal kisebb jelentőséggel működő – Szovjetunió Kommunista Pártját. Vlagyimir Putyin rendszere számára május 9-i a győzelem napját tették központi ünneppé. Ez a nap vált az orosz nagyhatalmi tudat meghatározó elemévé, ugyanis nem osztja meg úgy Oroszország lakosságát, mint az októberi forradalom.
Az 1917-es forradalom megünneplése nem aktualitás, inkább nosztalgiát ébreszt az idősebb korosztályban, így kerültek középpontban a mozgalmi dalok és a korabeli öltözetek.