eur:
393.08
usd:
367.1
bux:
65939.26
2024. április 24. szerda György

Főleg a Brexit a téma az EU-csúcson

Elsősorban az Egyesült Királyság uniós kilépéséről szóló tárgyalások állását értékelik a csütörtökön kezdődő kétnapos találkozójukon az Európai Unió állam- és kormányfői Brüsszelben. A bennmaradó tagországok vezetői most döntenek arról, hogy hozzájárulnak-e a britek és az EU jövőbeli kapcsolatairól szóló egyeztetések megkezdéséhez.

A magyar és a többi visegrádi kormányfő számára már szerda este elkezdődött a brüsszeli program, mivel a politikusokat munkavacsorán látta vendégül Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az EU keleti és nyugati tagállamai közötti feszültség csillapításának céljával. Ennek eredményéről egyelőre nem számoltak be a felek.

Az uniós állam- és kormányfői találkozó ma délutáni megnyitását követően először Antonio Tajanival, az Európai Parlament elnökével egyeztetnek az uniós vezetők. Az első munkaülésen a migráció külső dimenziójával, az Afrikából Európába tartó emberáradat fékezéséhez szükséges pénzügyi támogatásokkal, az unió biztonság- és védelempolitikájával, illetve a digitalizációval foglalkoznak a résztvevők.

Ezt munkavacsora követi, amelynek a külpolitikai kérdések lesznek a középpontjában, az előzetes tájékoztatás szerint elsősorban az észak-koreai, az iráni és a törökországi helyzetről lesz szó. Emmanuel Macron francia elnök a jövőbeli uniós szabadkereskedelmi megállapodásokról, Theresa May brit kormányfő pedig a Brexit-tárgyalások állásáról fog beszélni, megpróbálva meggyőzni kollégáit, hogy járuljanak hozzá pénteken az egyeztetések második szakaszának megkezdéséhez.

Gyévai Zoltán, a Bruxinfó főszerkesztője szerint azonban nem várható, hogy a bennmaradó tagországok vezetői rábólintanának a továbblépésre.

"Azt is mondta az Európai Unió, hogy akkor hajlandó átlépni a második szakaszba, ha már kellő előrehaladást értek el a válási körülményekről szóló tárgyalásokon. Az EU szerint ez nincs meg, másfelől a brit megközelítés pedig az, hogy ők azokat az elemeket, amik a válás feltételei, például a pénzügyi rendezés, a számla a brit számla rendezése vagy például az észak-ír határkérdés vagy a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok jogstátuszának a kérdése, ezeket a britek a saját alkupozíciójuk följavítása érdekében is össze szeretnék kötni a jövőbeli tárgyalásokkal. Itt egyfajta állóháború folyik a felek között, és természetesen aggodalommal tekintenek arra, hogy Theresa May pozíciója szinte napról napra romlik, egyrészt a Tory-k belső harca miatt, másrészt a Brexit  egész projektje gyenge lábakon áll."

Mindehhez kapcsolódik, hogy szerdán nyílt levélben fordult a brit miniszterelnök a Nagy-Britanniába áttelepült több mint hárommillió külföldi uniós polgárhoz, megígérve nekik, hogy a Brexit után könnyűszerrel regisztráltathatják magukat állandó nagy-britanniai lakosként.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Závecz: a Fidesz és még öt erő szerezhet EP-mandátumot

Tovább csökkent a Fidesz támogatottsága, de április első felében még így is a választók negyede mellette volt; Magyar Péter pártjának EP-listája a harmadik helyen áll – derül ki a Závecz Research Intézet friss méréséből. A részletekről az InfoRádió Závecz Tibort kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.24. szerda, 18:00
Isépy Tamás a Századvég makrogazdasági üzletág vezetője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Ha nem vállaljuk be az áramszünetet, akkor 10-15 évvel tovább tart a zöld átállás

Drágulhat a gáz Európában, ami versenyképességi bajokhoz és akár a következő gazdasági válsághoz is elvezethet, hiszen 90%-os a kontinens importkitettsége, amit kihasználhatnak a nagy LNG-szállítók – hívta fel a figyelmet a Portfolio-nak adott exkluzív nagyinterjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója példátlan módon levezette, hogy milyen fázisokon keresztül ért a tetőpontjára 2022-ben az európai gázválság, és rögzítette: ha az akkor elpárolgott óriási összegek felét energiaberuházásokra költötte volna a kontinens, akkor most nem lennének energiaproblémái. A mai helyzetet úgy látja: megszűnt a régiónkban a gázellátási kockázat, de Ukrajnában a télen még lehetnek gondok a gáztárolók bombázásából. Az energiapiaci szakember szerint lehetne akár gyorsítani is a zöld átálláson, de "ha nem vállaljuk be, hogy időnként áramszünet is lehet", akkor a 2030-2040 közöttre tervezettnél 10-15 évvel tovább tart a folyamat; így a földgázra is tovább lesz szükség. 50 éves távon azonban már teljesen biztos abban Lakatos, hogy a lakosság szinte csak áramot fog használni, földgázt, benzint és gázolajat nem. Az interjúban több sportos hasonlatot is említett, így például azt, hogy az energiaiparban "már nagyon sokat edzettünk, csak még nem tudjunk, hogy focizni fogunk, birkózni vagy kézilabdázni"; emiatt sürgette egy egységes szabály- és mérési rendszer kialakítását.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×