Csehországban valami nagyon nincs rendben a választások előtt

Infostart
2017. október 11. 17:30
Október 20-án és 21-én rendezik a cseh képviselőházi választásokat. A közvélemény-kutatások szerint az ANO mozgalom van az élen, a párt vezetői ellen azonban büntetőjogi eljárást kezdeményeztek. Andrej Babist, a mozgalom elnökét és Jaroslav Faltynek alelnököt adócsalással vádolták meg a cseh hatóságok.

Babis és Faltynek parlamenti képviselők, de a cseh képviselőház már korábban mindkettejüktől megvonta a mentelmi jogot, és így lehetővé tette a bűnügyi eljárások megindítását. Mindkét politikus azonnal bejelentette, hogy nem tekinti magát bűnösnek, és panaszt nyújtott be az eljárás ellen.

Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója az InfoRádiónak azt mondta, bár valóban a Csehország második leggazdagabb embere, Andrej Babis vezette ANO mozgalom áll a legjobban a közvélemény-kutatásokban, de szinte biztos, hogy egyedül senki nem tud majd kormányt alakítani.

A megvádolt, vagyonos pártelnök

A politikai szervezet elnökének érdekeltségi körébe tartoznak turisztikai beruházások. Gyermekei és sógora nevén volt a Gólyafarm nevű vállalkozás, mely közel 580 millió forint értékben kapott uniós támogatást. A hatóságok most azt vizsgálják, hogy ennek keretében történt-e szabálytalanság.

Mindez a választások előtt két héttel történik, tehát „ennek nem csak az a jelentősége, hogy ezt a pénzt megtalálják” – tette hozzá a szakértő.

Bár a cseh parlament felfüggesztette az érintett képviselők mentelmi jogát, ezt az új parlamentnek is meg kell tennie. Ha más lesz a képviselőház összetétele, ez nem lesz ennyire egyszerű – figyelmeztet a kutató. Jelenleg biztosnak tűnnek a pártpreferenciák, de egy ilyen ügy természetesen jelentős helyet foglalhat el a címlapokon. Ehhez viszont hozzátartozik, hogy a legolvasottabb cseh újságok Andrej Babis tulajdonában vannak, amelyektől így nem várható, hogy túl sokat cikkezzenek a mozgalom botrányairól.

Az oroszbarát államfő

Milos Zeman, Csehország elnöke az Európai Tanács parlamenti közgyűlésén azt tanácsolta Ukrajnának, hogy törődjenek bele a Krím bekebelezésébe, és Moszkva kőolajjal és gázzal fizessen Kijevnek a kellemetlenségért. A külügyi szakértő szerint a cseh államfőről köztudott, hogy közel áll az oroszokhoz. A cseh kormány ezzel ügyesen taktikázik, míg az elnök a putyini érdekeknek megfelelően kommunikál, addig végrehajtó hatalom ezzel szemben pozícionálja magát, európa-barát irányt képviselve. Így mindenki megkapja azt, amit szeretne – magyarázta a kutató.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Ugrósdy Márton a cseh választások előtt kialakult botrányokról
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást