Tálas Péter az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, hosszabb távon a régió nagyhatalmi ellenőrzése is a tét.
Az észak-koreai külügyminiszter hadüzenetet vizionáló nyilatkozataira, valamint az amerikai elnök Twitter-üzeneteire utalva azt közölte: ezek inkább a külvilágnak szólnak.
„Az Egyesült Államok nem mindenható abban az ázsiai térségben sem”
– jelentette ki. Szerint ez a szankcióknál látszott leginkább, hiszen az Észak-Koreával gazdasági kapcsolatban lévő államok nem tartották be. Az ázsiai ország külkereskedelmének közel 90 százalékát Kínával bonyolítja, így, ha az „nem akarja betartani a szankciót, akkor nem lesz szankció” – mutatott rá a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Startégai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója.
A biztonságpolitikai szakértő Donald Trump megfogalmazását használva úgy vélte, az amerikai elnöknek egy „nagy dealt” kell kötnie novemberi pekingi tárgyalásán. Ennek egyik sarokköve lehet, hogy jogilag is lezárják az 1950-53 közötti háborút egy békeszerződéssel, és az Egyesült Államok önálló államként ismeri el Észak-Koreát.
Az amerikai elnök felajánlhatja, hogy hajlandó megfontolni a THAAD rakétavédelmi rendszer leszerelését Dél-Koreában, amennyiben biztosítékot kap arra, hogy Észak-Korea nem folytatja atomprogramját. A szakértő szerint szó lehet arról is, hogy a béketárgyalások idejére felfüggesztik a Dél-Koreával közös hadgyakorlatokat.
Tálas Péter szerint év végéig mindenképpen körvonalazódhat, hogy milyen iránya lesz a koreai válság megoldásának.