eur:
394.46
usd:
370.01
bux:
65674.41
2024. április 18. csütörtök Andrea, Ilma

Kína bevezeti az Észak-Korea elleni szankciókat

Kína életbe lépteti az Észak-Korea elleni ENSZ-szankciókat, habár mindennek az InfoRádió által felkeresett szakértő szerint nem lesz hatása az ország rakétaprogramjára.

Három hét múlva állítja le teljesen az ENSZ által az Észak-Koreai rakétakísérletek nyomán hozott szankciók keretében Kína az Észak-Koreából érkező nyersanyagok, így mások mellett a vas, az ólom és a szén importját.

Ahogy a Washington Post emlékeztette olvasóit: Észak-Korea külkereskedelmének 90 százalékát Kínával bonyolítja, így a lépés mindkét ország gazdaságát negatívan érinti. Annyira azonban nem, hogy emiatt Phenjan leállítsa rakétakísérleteit – mondta az InfoRádiónak Csoma Mózes, az ELTE koreai tanszékének vezetője.

"Ezeket a büntető-intézkedéseket azért meglehetősen könnyű kijátszani. Nyilván Kína olyan helyzetben van, hogy mindenképpen demonstrálnia kell a világ felé, hogy elkötelezett a büntető-intézkedések, illetve Észak-Korea megrendszabályozása mellett, ugyanakkor amennyiben ezeket ténylegesen is megvalósítják, a kínai cégeket is érzékenyen érintenék."

Arról, hogy miért lehet könnyű kijátszani a szankciókat, Csoma Mózes azt mondta:

"Ezeknek a nyersanyagoknak a kijuttatása Kína, valamint részben Oroszország területére egy olyan különleges gazdasági területen történik, úgy hívják, hogy Raszon gazdasági övezet Észak-Korea területén, amelynek az ellenőrzésére a nemzetközi közösségnek azért vajmi kevés lehetősége van."

A szankciók nyomán Phenjan évi egymilliárd dollár (tehát több mint 255 milliárd forintnyi) exportbevételtől eshet el.

Eközben az dél-koreai elnök, Mun Dzse In sajtótájékoztatóján aláhúzta, hogy nem lehet többé háború a koreai-félszigeten, az észak-koreai nukleáris és rakétakísérletek okozta válságot békésen kell megoldani. "Biztos vagyok abban, hogy az Egyesült Államok higgadtan és felelősségteljesen reagál a helyzetre, ahogyan mi is" – tette hozzá az államfő.

Az amerikai elnök válaszul az Észak-Koreai rakértakísérletekre legutóbb múlt pénteken fenyegette meg katonai csapással a kommunista országot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dobrev Klára az Arénában az EP-választás tétjéről és Magyar Péterről

Dobrev Klára az Arénában az EP-választás tétjéről és Magyar Péterről

Június 9-én arról is döntünk az európai parlamenti választáson, hogy egy Európa nélküli víziót támogatunk, vagy éppen egy erősebb Európa-víziót – mondta Dobrev Klára árnyék-miniszterelnök, a DK–MSZP–Párbeszéd európai parlamenti listavezetője. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt az Európai Egyesült Államok előnyeiről, a Magyar Péter-jelenségről és az esetleges miniszterelnök-jelöltségéről is.

Hamarosan újra kinyithat a történelmi budai gyógyfürdő

A török hódoltság idején épült Király gyógyfürdőt a világjárvány idején zártak be, felújítását Őrsi Gergely kezdeményezte. A II. kerület polgármestere az InfoRádióban elmondta: reméli, hogy a többszereplős összefogás eredményeként sikerül olyan konstrukciót kidolgozni és hozzá forrást találni, amely révén a fürdő rekonstrukciója megvalósulhat.
VIDEÓ
Egyre rosszabb a hangulat a tőzsdén

Egyre rosszabb a hangulat a tőzsdén

Gazdasági információk tekintetében ma az amerikai lakáspiacról közölnek újabb adatot, ez a monetáris politikai kilátások szempontjából lehet érdekes. A héten eddig kedvezőtlenül alakulnak a részvénypiaci folyamatok, elsősorban az Izrael és Irán közötti konfliktus fokozódása nyomta rá a bélyegét a hangulatra, emellett továbbra is ott vannak a ragadós amerikai inflációval kapcsolatos aggályok, amelyek azt a narratívát erősítik, hogy akár hosszabb ideig maradhat a magas kamatszint. Ami a mai tőzsdei teljesítményt illeti, egyelőre az óvatos optimizmus jellemzi a kereskedést, kisebb emelkedést láthatunk a kontinens vezető tőzsdéin, a magyar piac azonban lefordult.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×