Moszkva: már nem reméljük, hogy jobb lesz a helyzet

Infostart
2017. július 31. 10:11
755 amerikai külügyminisztériumi alkalmazottnak kell távoznia Oroszországból – így felelt Moszkva a múlt héten hozott újabb amerikai szankciókra.

455 főre kell csökkenteni az oroszországi amerikai nagykövetség és konzulátusok létszámát - közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök a Rosszija 24 tévécsatornának nyilatkozva.

"Több mint ezer főnyi amerikai diplomáciai és kiszolgáló személyzet dolgozik Oroszországban. Most 755-nek be kell fejeznie a tevékenységét" – fogalmazott az államfő, válaszként arra, hogy múlt héten az amerikai képviselőház után a szenátus is nagy többséggel megszavazta az Oroszország elleni újabb szankciókat megfogalmazó törvénycsomagot, illetve, hogy tavaly év végén 35 orosz diplomatát utasítottak ki az államokból és orosz állami tulajdonban lévő ingatlanokat foglaltak le az amerikai hatóságok.

Az Egyesült Államok elnökválasztásába való orosz beavatkozással indokolt amerikai intézkedésekre Moszkva mindeddig nem válaszolt.

"Meglehetősem sokáig vártuk, hogy a dolgok jobbra forduljanak, olyan reményt tápláltunk, hogy a helyzet valahogy megváltozik. De úgy tűnik, hogy ha az meg is változik, az nem lesz egyhamar. Úgy döntöttem, hogy meg kell mutatnunk: mi sem hagyunk semmit válasz nélkül" - jelentette ki most Vlagyimir Putyin.

Az orosz elnök mindemellett "nagyon fontosnak" nevezte az orosz-amerikai együttműködést a tömegpusztító fegyverek korlátozása és a terrorizmus elleni harc terén. A szíriai "feszültségmentesítési övezetek" létrehozását "a közös munka konkrét eredményének" nevezte.

A lehetséges kétoldalú kooperáció terepeként nevezte meg

az energetikát, a repülőgépipart és az űrkutatást, azon belül is a Vénusz megfigyelését, valamint a kiberbűnözés elleni fellépést.

Nem megy olyan könnyen

Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint az érintett diplomaták számát tekintve szokatlannak nevezhető az orosz lépés, ám gazdasági téren Moszkva nem tud olyan érezhető hatás gyakorolni az államokra, mint fordítva Washington Oroszországra.

Alapvetően a konfliktus strukturális okai nem oldódtak meg attól, hogy Donald Trump lett az Egyesült Államok elnöke, tehát Oroszország ugyanúgy háborúban áll Ukrajnával Ukrajna területén, ugyanúgy ott vannak Szíriában, ugyanúgy próbálják a NATO és az EU egységét megbontani, tehát nem igazán történt semmi olyan változás, ami indokolná azt, hogy itt valamiféle megbékélés alakuljon ki - mondta Ugrósdy Márton.

Az Index által szemlézett orosz Vedomosztyi szerint az oroszországi amerikai diplomácia leépítése Moszkvának is árt, mivel lelassítja az amerikai vízumok kiadását, és feltehetőleg leginkább a követségek helyi alkalmazottjait érinti.

Az Egyesült Államok egyébként Oroszország mellett az Irán és Észak-Korea elleni szankciókat is szigorítja, amit az érintett országokon kívül Peking és Berlin is bírált az elmúlt napokban.

Az Egyesült Államok Oroszország mellett az Irán és Észak-Korea elleni szankciókat is szigorítja, amit az érintett országokon kívül Peking és Berlin is bírált az elmúlt napokban.

Mindeközben Mike Pence amerikai alelnök a hétvégén Észtországba érkezett, ahol várhatóan újabb amerikai rakétaelhárító rendszerek telepítéséről is tárgyal.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hazaküldik a diplomatákat - Szvetnik Endre tudósítása
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást